Dijital girişimcilikte blok zincir teknolojilerinin rolü ve bir model önerisi: Blok zincir tabanlı ikinci el araç alım satım platformu (Sechandchaın)
The role of block chain technologies in digital business and a model proposal: Block chain based second hand vehicle trade platform (Sekandchain)
- Tez No: 616284
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELMAN DURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Dijital iş operasyonları konusundaki en yeni çalışmalar, rekabetçi dijital iş stratejilerini uygulayarak operasyon verimliliği en üst düzeye çıkarmak için blok zincir ekosisteminin önemini vurgulayan sonuçları ortaya çıkarmıştır. Mevcut literatürde, bir çok çalışma, (i) iş performansları ile siber güvenlik arasında bir korelasyon olduğu, (ii) blok zincir teknolojileri entegre edilmesinin operasyon maliyetleri azalttığı, (iii) veri aktarım sistemi içerisinde gömülü olan blok zincir teknolojisi ile tedarik kanalları üzerinden etkili bir iletişim ve gecikmeleri azaltacak güvene dayalı bir sistem ortaya çıktığı (iv), blok zincir ekosistemi, güvenli ağlar üzerinden üretim araçlarını optimize ederken, firma performansı üzerinde olumlu etkilere sahip olduğu vurgusu yapmıştır. Bu çalışma, blok zincir teknolojilerinin zorlu rolü üzerine pratik bir değerlendirme sunmayı, Türkiye'de ikinci el otomotiv pazarında; ilk elden şeffaf, güvenilir bilgiye ulaşmak ve alım satım işlemlerini herhangi bir aracı kuruma ihtiyaç duymadan merkeziyetçi olmayan bir sistem üzerinden gerçekleştirmeyi hedeflemektedir. Böyle bir ikincil piyasaların ticaret ve izleme sistemi için etkili SecHandChain (SHC) adlı alternatif bir blok zincir tabanlı değer yaratma modeli önermektedir.
Özet (Çeviri)
The latest studies on digital business operations have produced results that emphasize the importance of the block chain ecosystem to maximize operational efficiency by implementing competitive digital business strategies. In the current literature, many studies have demonstrated that (i) there is a correlation between business performances and cyber security, (ii) the integration of block chain technologies reduces operational costs, (iii) block chain technology embedded in the data (iv) the block chain ecosystem, while optimizing production tools over secure networks, has a positive impact on firm performance. In this study, the development of a practical assessment on the challenging role of block chain technology, used in the automotive market in Turkey; It aims to reach transparent, reliable information from the first hand and to carry out trading transactions through a decentralized system without the need of any intermediary institution. It proposes an alternative block chain-based value creation model called SecHandChain that is effective for the trading and monitoring system of such secondary markets.