Hemodiyaliz hastalarında iskemi modifiye albumin düzeyi ile hemoglobin düzeyi arasındaki ilişki
The relationship between ischemia-modified albumin level and hemoglobin level in hemodialysis patients
- Tez No: 616349
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSA BALİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nefroloji, Nephrology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
daha sonra doldurulacaktırGiriĢ: Anemi KBH'nın erken ve en sık görülen komplikasyonlarından biridir. KBY'li hastaların % 90'ından fazlasında, HD'ye giren hastalarda ise % 70'e varan oranlarda görülür. Hipoksi, asidoz, membran zedelenmesi ve serbest radikal hasarı sonucu oluĢan iskemi gibi nedenler albüminin yapısında değiĢiklik meydana getirerek ĠMA'yı oluĢturur. Aneminin doku düzeyinde hipoksiye yol açarak ĠMA düzeylerini arttırır. Bu çalıĢmada KBY'si olan hastalarda serum ĠMA düzeylerini değerlendirmeyi ve anemisi olan KBY'li hastalarda ĠMA seviyelerinin arttığını ve bu artıĢın düĢük hemoglobin seviyeleri nedeniyle hipoksi ile iliĢkisini değerlendirmeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi EriĢkin Nefroloji Bilim Dalı Hemodiyaliz ünitesine Eylül 2019 ve Aralık 2019 tarihleri arasında baĢvuran hastalar dâhil edilmiĢtir. AraĢtırma, HD'ye giren KBY tanılı hastalarda ĠMA düzeyiyle Hb düzeyi ve diğer biyokimyasal parametreler arasındaki iliĢkininin değerlendirildiği bir kesitsel çalıĢmadır. ÇalıĢmaya 35'i kadın, 50 si erkek, yaĢ ortalaması 57,01±18,04 olan 85 hasta katılmıĢtır. Bulgular: Bu çalıĢmada ĠMA ile hemoglobin düzeyleri arasında (r= - 0,341; p= 0,001) ters yönde anlamlı bir iliĢki saptanmıĢtır. ĠMA değeri ile diğer laboratuar testleri arasında anlamlı bir iliĢki saptanmamıĢtır (p >0,05). Multivariate lineer regresyon analizi modeli sonucu Hb düzeyi (β=-0,033, p=0,002) ve ortalama UF miktarı (β
Özet (Çeviri)
Introduction: Anemia is one of the early and most common complications of CKD. It is seen in more than 90% of patients with CKD and up to 70% in HD patients. Causes such as hypoxia, acidosis, membrane damage and ischemia caused by free radical damage create IMA by altering the structure of the albumin. It increases the IMA levels by causing hypoxia at the tissue level of anemia. In this study, we aimed to evaluate serum IMA levels in patients with CKD and to evaluate the increase in IMA levels in patients with CKD with anemia and the relationship of this increase with hypoxia due to low hemoglobin levels. Material and methods: Patients who applied to the Department of Adult Nephrology, Hemodialysis Unit of Gazi University Medical Faculty Hospital between September 2019 and December 2019 were included. The research is a cross-sectional study evaluating the relationship between IMA level and Hb level and other biochemical parameters in patients diagnosed with CKD entering HD. 85 patients, 35 of whom were females, 50 were males, and the mean age was 57.01 ± 18.04, participated in the study. Results: In this study, a significant negative correlation was found between IMA and hemoglobin levels (r = -0.334; p = 0.001). There was no significant relationship between IMA value and other laboratory tests (p> 0.05). As a result of the multivariate linear regression analysis model, Hb level (β = -0.033, p = 0.002) and mean UF amount (β