Akut böbrek yetmezliğinde iskemik modifiye albümin düzeyi ile klinik arasındaki ilişki
  1. Tez No: 873632
  2. Yazar: MEHMET UZUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET TANRISEV
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nefroloji, Nephrology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: SSK İzmir Tepecik Eğitim Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Çalışmamızda 'Akut Böbrek Yetmezliği' (ABY) tanısı almış hastalarda 'İskemik Modifiye Albümin'(İMA) düzeyi ile prognoz arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Mart 2014-Ekim 2014 tarihleri arasında T.C.S.B. İzmir Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne başvuran, çalışmamıza alınma kriterlerini karşılayan ABY tanısı almış hastalar prospektif olarak takip altına alınmıştır. RIFLE kriterlerine göre ABY tanısı konmuş 23'ü erkek, 28'i bayan olmak üzere toplam 51 (n:51) hasta çalışmamıza alındı. Çalışmamızda hastaların %25,5'inde İMA düzeyleri normal (400) saptandı. Hastaların İMA düzeyleri ile cinsiyet, yaş ortalaması, hastaların başvurudaki kan basıncı ve nabız değerleri ortalaması arasında istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmadı. Çalışmamızda tedavi boyunca hemodiyaliz ihtiyacı olan hasta oranı, İMA seviyeleri yüksek olan hasta grubunda istatistiksel olarak anlamlı şekilde daha yüksek saptandı (p=0,023). Hastaların %23,5'inin klinik takip sırasında hemodiyaliz ihtiyacı oldu. İMA düzeyleri yüksek olan hasta grubuyla İMA değerleri normal olan hasta grubu karşılaştırıldığında, sağkalım açısından istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmadı. Sonuç olarak, bu prospektif çalışmada, akut böbrek yetmezliği kliniği ile başvuran hastalarda İMA düzeyi prognozu belirleyen bağımsız bir prediktör olarak saptanmamıştır. Bu konuda daha geniş kapsamlı, prospektif, çok merkezli çalışmalara gereksinim vardır.
Özet (Çeviri)
In our study, the relationship between serum Ischemic Modified Albumin (IMA) levels and prognosis in patients with Acute Kidney Failure (AKF) was examined. Patients who have met the AKF critera were examined prospectively, who applied T.C.S.B. Izmir Tepecik Training and Research Hospital, between March 2014-October 2014. 23 men and 28 women patients (n:51) who were diagnosed as AKF according to the RIFLE criteria were included. It was found that 25.5% of the patients had normal IMA levels (400). There were no statistically significant relationship between IMA levels and gender, the mean age, blood pressure and pulse rates. Our research found that patients who needed dialysis had higher levels of IMA (p=0,023). 23.5% of the patients needed dialysis during clinical follow-up. When compared to patients with high IMA levels, there were no statistically significant relationship on survival for patients with normal IMA levels. In conclusion, IMA level was not determined as an independent predictor for patients with acute kidney failure. Further researches should be performed prospectively.