İş seçimi ile eğitim ilişkisi ve uygulama örneği
Relationship between job selection and education and application example
- Tez No: 616387
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TUNCAY GÜLOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 200
Özet
Bilgi çağını yaşadığımız günümüzde, her alanda olduğu gibi, çalışma yaşamında da hızlı değişim ve gelişim süreci yaşanmaktadır. Bu sebep ile işletmeler, işgücünün istihdam sürecinde, eğitim almış, gelişime açık, vasıflı işgücünü tercih etmektedir. Maliyet unsurundan ziyade yatırım unsuru olarak değerlendirilen, bir kaynak olarak nitelendirilen vasıflı işgücünün mevcut nitelikleri söz konusu değişimler ile birlikte, yeterli görülmeyip, işgücünün sürekli yeni bilgi ve beceriler ile donatılması, sürekli eğitimler ile meslekte uzmanlaşma ve sahip olunan kalifikasyonların gün geçtikçe arttırılması günümüz çalışma yaşamında gün geçtikçe önemini arttırmaktadır. En önemli kaynağımız ''insan'' kaynağımızdır düsturundan hareket ile, eğitim ve gelişim faaliyetleri, yönetimlerin vazgeçilmez unsuru haline dönüşmüştür. Meslek seçimi ile başlayan, temelde kişinin hayat biçimini seçmesi anlamına gelen meslek seçimi ve paralelinde iş seçimi gibi kişinin hayatını idame etmesindeki en önemli faktörlerden biridir. Bu sebeple, kişinin doğru ve gerçekçi şekilde meslek ve iş seçimi yapabilmesi önemlidir. Çalışmamızda, meslek ve iş seçimi ile eğitim arasındaki ilişki incelenmeye çalışılmış, iş seçim kriterleri tahlil edilmeye çalışılmıştır. Meslek veya iş seçimi bireyin bir anda aldığı bir karar olmayıp, zaman içerisinde gelişen uzun bir süreçte şekillenen ve bireyin düşüncelerine bağlı olarak olgunlaşan bir seyir izlemekte olduğundan, seçim sürecine etki eden beşeri, iktisadi ve psikolojik faktörler irdelenmeye çalışılmıştır. Eğitim bireye; beceri, tutum, yetenek ve olumlu özellikler taşıyan davranışları kazandırmayı amaçlamaktadır. Meslek seçimi ile eğitim arasındaki önemli ilişki tariflenmeye çalışılmış, eğitimin işgücüne ve istihdam yapısına etkileri açıklanmaya çalışılmıştır. Rekabet ortamında kendi üretim yapısına bağlı olarak işgücü eğitimi ve istihdam politikaları uygulayan işletmelerde, teknolojilerin değişmesiyle beceri düzeylerine ve işgücü taleplerine bakış açılarını değiştirmeye başlamıştır. Bu bağlamda, rekabet gücünün sağlanmasında işgücünün verimliliği ön plana çıkmakta; bunun için de işgücünün niteliğinin yükseltilmesi anlayışı doğrultusunda hizmet öncesi ve hizmet içi eğitimlere önem verilmesi gerekmektedir. Çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, meslek ve iş seçimi kavramlarının tanımları belirtilmiş, meslek ve iş seçimi arasındaki ilişki incelenmiş ve farklılıkları dile getirilmeye çalışılmıştır. Türkiye'deki meslek ve iş seçiminin yapısı irdelenmeye çalışılmıştır. Meslek ve iş seçimine etki eden kriterler sorgulanmış, eğitim kriterleri incelenmiş ve eğitim ile meslek seçimi arasındaki bağın niteliği incelenmeye çalışılmıştır. Eğitim ve mesleki formasyon yapısı ve bu yapıya bağlı olarak işgücü ve istihdam yapısının etkileşimi hakkında araştırmalar yapılmıştır. İkinci bölümde, İzocam Ticaret ve Sanayi A.Ş çalışanlarının İş Seçimi ve Eğitim İlişkisi sorgulanmadan önce, uygulama yapılan şirket hakkında genel bilgiler verilmiş, tarihçesi araştırımıştır. Şirketin eğitim politikası, yönetim sistemleri politikası ve sistemlerin birbirlerinden etkileşimi irdelenmeye çalışılmıştır. Üçüncü bölümde, İzocam Ticaret ve Sanayi A.Ş. çalışanlarının katılımı ile bir anket çalışması yapılarak, çalışanların görüşleri alınmış ve SPSS sistemi ile anketin çözümlenmesi çalışması gerçekleştirilmiştir. Günümüze kadar yapılan çalışmalar ve araştırmada elde edilen veriler ışığında kurumun yapısı, bugünü, eğitim planları ve personelinin gelişimine yönelik hedef belirleme ve yayılımı ile ilgili değerlendirmeler yapılacaktır.
Özet (Çeviri)
There is a rapid change and improvement in working life, as in all areas of life, in the information age we live today. Therefore, well-educated, open minded, skilled employees are preferred by the companies during the labor force employing process. By the help of these changes, skilled labor force considered as human resource and investment instead of cost factor. Existing skills of employees are not accepted sufficient, so it is getting much more important to be equipped with new information and skills, specialized in the profession and increasing qualification by trainings. Training and development activities is become indispensable for company managements whose motto is“Our most important resource is ''human''resources”. Determining the occupation and business, which means choosing the way of life, is one of the most important factor to perpetuate person's life. Thus, making a right and realistic profession and business choice is very important. In this thesis, the relationship between selection of occupation, business and education has been reviewed and job selection criterias have been analyzed. Choice of profession or business is not a fact that a person decides at any time; it is a developing process and over time period that is formed depending on individual's thoughts. Therefore; human, economic and psychological factors affected the election have been explicated. Training aims to achieve personal behaviours that contain skills, attitudes, abilty and positive attributes. Significant relationship between job selection and education has been trying to be described and effects of education to labor force and employment structure has been trying to be explained. Companies, applied workforce training and employment policies depending on the structure of their production workers, has began to change perspective to labor skill level and workforce demands by the change of technology in a competitive environment. In this context, the efficiency of labor force looms large in the competition. Therefore, pre-service and in-service training should be given to the importance to increase the quality of labor. This thesis consists of three parts. In the first section, the definition of the concept of profession and employment choices are specified, the relationship between occupation and business choices is examined and the differences between them are expressed. The structure of occupation and business choices in Türkiye has been trying to explore. Selection criteria and its impact on the profession have been questioned with the vocational education and the correlation between education and occupation selection has been examined. The research for interaciton of labor and employement depending on education and vocational training has been done. In the second section, some general information and the history of Izocam Ticaret ve Sanayi A.Ş, the studied company, has been given before investigating the relationship between education and occupation choices of Izocam employees. The company's training policy, management system's policy and the interference of systems with one another have been tried to be analyzed. In the third section, a survey with the participation of employees of Izocam Ticaret ve Sanayi A.Ş. was done. Employee opinions were taken and analysis of survey was realized by SPSS system. The assessments of company's structure, actual condition, training plans, goal setting for employees and evolution of goals will be made by the help of datas that have been obtained during studies until today.