Torakal yaklaşımla akciğer, karaciğer ve dalakkist hidatiklerinin cerrahi tedavisi
Surgical treatment of lung, liver, spleen's hydatid cysts of lung, liver and spleen through thoracic approach
  1. Tez No: 616404
  2. Yazar: FUNDA İNCEKARA
  3. Danışmanlar: UZMAN SELİM ŞAKİR ERKMEN GÜLHAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Atatürk Göğüs Has. ve Göğ. Cerr.Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Kist hidatik, endemisi, progresyonu ve ciddi komplikasyonları nedeniyle önemli bir sağlık sorunudur. Bu çalışmada sağ akciğer+karaciğer, sol akciğer+dalak ve karaciğer kist hidatiği nedeni ile tek aşamalı transtorasik operasyon uyguladığımız olguları, sonuçlarının ve bu yaklaşımın değerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Atatürk Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Göğüs Cerrahi Bölümünde torakal yaklaşımla opere ettiğimiz karaciğer, akciğer ve karaciğer, akciğer ve dalak kist hidatikli hastalar geriye dönük olarak incelendi. Hastalar yaş, cinsiyet, semptomlar, nüks, kistin rüptüre olup olmadığı, yapılan operasyon tipi, opere edilen hastalarda yatış süreleri ve komplikasyon oranları karşılaştırıldı. Transtorasik yaklaşımla 1994– 2011 yılları arasındaki 17 yıllık dönem içinde cerrahi tedavi gören 290 hastanın 158' i kadın, 132' si erkek, yaş ortalaması 32.2 idi. En sık başvuru nedeni solunum sistemiyle ilgili yakınmalar iken, 25 hasta asemptomatik idi. Sağ posterolateral torakotomi+transdiyafragmatik yaklaşım uygulanan hasta sayısı 280, sol posterolateral torakotomi+transdiyafragmatik yaklaşım uygulanan hasta sayısı ise 10 idi. Yapılan 320 cerrahide 43 adet (% 13.44) komplikasyonla karşılaşıldı. Oniki hastada postoperatif atelektazi (% 27.9), 13 hastada uzamış hava kaçağı (% 30.2), 8 hastada safra drenajı (%18.6), 5 hastada nüks, 5 hastada bronkobilier fistül (%11.6) ve 3 hastada ampiyem (%6.9) görüldü. Hiç peroperatif mortaliteye rastlanmadı. Subdiyafragmatik karaciğer kistleri diyafragmayı geçerek birçok torakal patoloji oluşturabilir, bu olgulara da torakal yolla yaklaşım daha avantajlı ve uygundur. Uygun olgularda tek seansta sağ akciğer ve karaciğer ile sol akciğer ve dalak kist hidatik olgularına transdiyafragmatik yaklaşım uygulanabilir. Bu yaklaşım hastanede yatış süresini kısaltır, hastayı ikinci bir ameliyattan kurtarır, morbidite ve mortaliteyi düşürür.
Özet (Çeviri)
Hydatid disease is an important health problem due to being endemic and progressive, and having serious complications. In this study, it is aimed to evaluate the cases in which a single-stage transthoracic surgery was applied for simultaneous right lung and liver hydatid disease, left lung and spleen, and related outcomes and investigate the subject approach's values. In this study the outcomes of the thorasic approach and complications of lung, liver and spleen surgery in patients who were operated between the years 1994-2011 for hydatid disease in the Atatürk Chest Diseases and Chest Surgery Center are investigated. The records including the data of age, sex, symptoms, recurrence, whether the cyst ruptered or unruptered, operation types, length of stay in hospital, postoperative complications rates are compared by checking the records of 290 patients (158 female, 132 male), median age was 32.2. The most common symptom was related with the respiratory system and only 25 patients were asymptomatic. A total of 280 patients are performed right posterolateral thoracotomy transdiaphragmatic approach whereas only 10 patients were performed left posterolateral thoracotomy transdiaphragmatic approach. In the 320 surgery, 43 complications (13.44%) were encountered. The rates of overall complications are: postoperative atelectasis in 12 patients (% 27.9 ), prolonged air leak in 13 patients (% 30.2), biliary drainage in 8 patients (%18.6), recurrence in 5 patients(%11.6), bronchobiliary fistula in 5 patients (%11.6), and empyema in 3 patients (%6.9). There was no perioperative mortality. Subdiaphragmatic liver cysts passing through the diaphragm can create many thoracic pathology, in these cases the thoracic approach is more advantageous and appropriate way. In suitable case with a single session, the right lung-liver hydatid cyst and the left lung-spleen hydatid cyst transthoracic-transdiyafragmatic approach can be applied. This approach can shorten length of stay in hospital and decrease morbidity and mortality.