İkinci dil Türkçede edim bilimsel yetkinliğin geliştirilmesine yönelik yazma etkinlikleri
Writing activities for developing pragmatics in Turkish as a second language
- Tez No: 616412
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CELİLE EREN ÖKTEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu çalışmada ikinci dil olarak Türkçe öğrenmekte olan öğrencilerin söz edimi kullanımlarını artırmak ve edim bilimsel yetkinliklerini geliştirmek için çeşitli yazma etkinlikleri önerilmiştir. J. L. Austin'in 1955'te ileri sürdüğü ve 1979'da John Searle'ün geliştirdiği söz edimi kuramı araştırmanın temelini oluşturmaktadır. Bu kuramdan hareketle ikinci dil ve yabancı dil öğretiminde edim bilimsel yaklaşımın nasıl ele alındığı konusunda bir alan araştırması yapılmıştır. Daha sonra İstanbul A2 ve B1 Türkçe kitaplarındaki (2018) konular incelenerek danışma, bilgi isteme, sohbet başlatma, tavsiye verme gibi söz edimlerine kitapta ne sıklıkta yer verildiği ve öğrencilerin yeni söz edimi üretmelerine olanak verilip verilmediği tespit edilmiştir. Bununla birlikte öğrencilerin, kitap üzerinde ve kitap dışı materyallerle gerçekleştirdikleri yazma etkinliklerinde nasıl ve ne kadar söz edimi ürettikleri ve üretilen çıktıların ADOÇP (Avrupa Dilleri Ortak Çerçeve Programı) A2 ve B1 edim bilimsel yeterlilik ölçütlerini karşılayıp karşılayamadığı incelenmiştir. Çalışmanın örneklemini, 2018-2019 akademik yılı boyunca İstanbul'da uluslararası bir İmam Hatip Lisesine gitmekte olan 12 yabancı öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmanın yöntemi eylem araştırmasıdır. Bu araştırmada, bir soruna yönelik uygulamanın gelişmesini sağlamak amacıyla uygulama odaklı eylem araştırmasından yararlanılmıştır. Veriler gözlem, etkinlikler, çalışma kağıtları, WDCT (Writing Discourse Completion Test) yoluyla toplanmıştır. Çalışma sonucunda, öğrencilerin yazma becerisindeki metin oluşturma farkındalıkları artarak söz edimlerini kullanırken farklı durumlara uyarlayabildikleri, bağlaşıklık ve tutarlılık açısından daha doğru ifadeler ürettikleri tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it has been proposed various writing activities in order to improve pragmatic competence of the students who learn Turkish as a second language. The speech acts theory, which brought forward by J. L. Austin in 1955 and developed by John R. Searle in 1979 forms the basis of the research. Based on this theory, field research has been conducted on how the pragmatic approach to performance in a second language and foreign-language teaching is handled. Afterwards, the subjects in the Turkish Main Course Books of Istanbul A2 and B1 (2018) were examined and it was determined how often the speech acts such as consultation, requesting information, starting a conversation, giving advice were included in these books and whether the students were allowed to produce new speech acts. In addition, how and how much speech acts were produced by the students during the writing activities they carried out on books and with non-book materials was examined. The sample of the study consists of 12 foreign students attending an international Imam Hatip High School in Istanbul during the 2018-2019 academic year. The research method is action research. In this study, application-oriented action research was used to develop the practice for a problem. Data were collected through observation, activities, worksheets and WDCT (Writing Discourse Completion Test). As a result of the study, it was found that students' awareness of text-making in writing skills increased and they could adapt to different situations while using verbal expressions and produce more accurate expressions in terms of cohesion and coherence.