İran'ın entelektüel elitleri ve nükleer anlaşma
Iran's intellectual elites and nuclear agreement
  1. Tez No: 616422
  2. Yazar: AYDIN BABAİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET AKİF OKUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışmada İran ile P5+1 devletleri arasında küresel bir sorun boyutu kazanmış İran Nükleer Programının bu ülkenin iç dinamiklerine ve siyasal yapısına etkileri incelenmiştir. Bu istikamette muhtelif düşünce akımlarına mensup çeşitli gazete ve mecmua yazarı fikir erbabı ve toplum nezdinde kabul görmüş kanaat önderinin konu ile alakalı değerlendirme ve denemeleri mukayeseli bir şekilde ele alınmıştır. Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi 5 daimî üyesi (ABD, Fransa, İngiltere, Çin, Rusya) ve Almanya ile İran İslam Cumhuriyeti arasındaki uzun ve meşakkatli müzakere maratonuna müteakiben akdedilen görece kazan kazan prensibine dayalı antlaşmanın, İranlı elitler tarafından yorumlanma şekli tezin temel problematiğini oluşturmaktadır. Görünen odur ki Ortadoğu coğrafyasının yakın dönem uluslararası ilişkilerine damgasını vurmuş bu mühim mesele, oluşturduğu siyasi girdap ile İran mahfillerinde uzun yıllar boyunca gündemdeki yerini koruyacaktır.
Özet (Çeviri)
This study examines the debate and discussions among the Iranian opinion makers regarding the Iranian nuclear program and related international negotiations. The author engages in a comparative analysis of various newspaper and media writings by opinion-leaders representing different sides of the debate. The main focus of the study is the long and arduous negotiation undertaken by the five permanent members of the United Nations Security Council (USA, France, England, China, Russia) and the Islamic Republic of Iran. The study also covers the disputes Germany was involved in regarding the nuclear program.