Komplikasyonsuz fakoemülsifikasyon cerrahisi sonrası maküla değişikliklerinin optik koherens tomografi ile değerlendirilmesi
Evaluation of macular changes by optical coherence tomography after non-complicated phacoemulsification surgery
- Tez No: 616421
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA DURMUŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Amaç: Bu çalışmada komplikasyonsuz katarakt cerrahisinin santral maküla kalınlığı üzerine etkisinin OKT ile incelenmesi amaçlandı. Hastalar ve yöntemler: Herhangi bir sistemik hastalığı, fundus veya başka oküler patolojisi bulunmayan, komplikasyonsuz fakoemülsifikasyon cerrahisi geçiren 50 hastanın 100 gözü çalışmaya dahil edildi. Hastaların ameliyat olmayan gözleri kontrol grubu olarak kabul edildi. Hastaların ameliyat öncesi ve ameliyat sonrası 1. gün, 1. hafta, 1. ay her iki göz santral maküla kalınlığı ölçümleri OKT (Carl Zeiss Cirrus-HD) cihazı ile yapıldı. Bu parametreler eşliğinde istatiksel analizleri yapıldı (SPSS 13.0, SPSS Inc., Chicago, IL, USA). Bulgular: Çalışma grubundaki gözlerde ameliyat öncesi ve sonrası 1.gün, 1.hafta, 1.ay ve 3.aylardaki santral maküla kalınlığı ölçümleri sırasıyla, 248.56±21.67 µm, 249.08±21.36 µm, 250.26±19.8 µm, 254.3±24.81 µm ve 251.36±21.3 µm olarak ölçüldü. Ameliyat öncesi ölçümlere kıyasla, ameliyat sonrası ölçümlerin tamamında artış saptandı. Ancak ameliyat sonrası 1.günde tespit edilen artış istatistiksel olarak anlamlı değildi (p>0.05). Kontrol grubundaki gözlerde ameliyat öncesi ve sonrası 1.gün, 1.hafta, 1.ay ve 3.aylardaki santral maküla kalınlığı ölçümleri sırasıyla 250.80±21.47 µm, 251.46±21.44 µm, 251.36±21.41 µm, 251.3±21.51 µm ve 251.32±20.87 µm olarak ölçüldü. Kontrol grubunu oluşturan gözlerin ameliyat öncesi ve sonrası OKT ölçümleri karşılaştırıldığında, 1.gün, 1.hafta, 1.ay ve 3.aylarda santral maküla kalınlığı ölçümlerinde artış saptandı. Bununla beraber, bu değişikliklerin hiçbirisi istatistiksel olarak anlamlı değildi (p>0.05). Çalışmamızdaki hastalardan 1‟inde, 1.ayda klinik olarak anlamlı kistoid maküla ödemi gelişti. Topikal non-steroid anti-inflamatuar ve oral karbonik anhidraz inhibitörü tedavisi ile iv 3.ayda kistoid maküla ödemi kayboldu ve son görme keskinliği Snellen eşeli ile 1.0 değerine ulaştı. Sonuç: Çalışmamızda, komplikasyonsuz katarakt cerrahisi sonrası görme düzeyini etkilemese bile özellikle 1. ayda orta derece bir maküla kalınlık artışı gözlendi. Ancak bu artışın 3.ayda düşme eğilimine girdiği tespit edildi.
Özet (Çeviri)
Objective: In this study, it was aimed to determine the effect of uncomplicated cataract surgery on central macular thickness by using Optical Coherence Tomography. Patients and methods: 100 eyes of 50 patients, without any systemic disease, ocular or fundus pathology, underwent unilateral uncomplicated cataract surgery were included in the study. The unoperated other eyes were sampled as a control group. Central macular thickness measurements of patients were performed by using Optical Coherence Tomography (Carl Zeiss, Cirrus HD OCT) prior and after 1 day, 1 week, 1 month and 3 months of surgery. Statistical analysis were performed according to obtained values by SPSS 13.0 Statistical analysis programme (SPSS Inc., Chicago, IL, USA). Mean best corrected visual acuity measurement was 0.25±0.13 with Snellen chart prior to surgery and improved to 0.97±0.04 with Snellen chart after 3 months of surgery. This increase was found to be statistically significant (p0.05). Central macular thickness measurements of cases in the control group were 250.80±21.47 µm, 251.46±21.44 µm, 251.36±21.41 µm, 251.3±21.51 µm and 251.32±20.87 µm; prior and after 1 day, 1 week, 1 month and 3 months of surgery, respectively. There was an increase in all measurements after surgery compared to values before surgery, as well. Nevertheless, none of the increases were found to be statistically significant (p>0.05). vi One of the patients in the study group developed cystoid macular edema 1 month after surgery. Cystoid macular edema had disappeared 3 months after surgery by topical non steroid anti-inflamatory drugs and oral carbonicanhydrase inhibitor treatment and finally, best corrected visual acuity reached 1.0 with Snellen chart. Conclusion: In our study, even if it didn‟t effect the final visual acuity, a moderate increase of central macular thickness was observed at the 1st month after uncomplicated cataracy surgery. However, this increase tend to show a decrease by the 3rd month after surgery