Çocuk ve genç işçilerin korunması
- Tez No: 616429
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE TUNCAY KAPLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Çocuk ve genç işçilerin çalıştırılması hem dünyanın hem de ülkemizin en önemli sorunlarından bir olmuştur. Çalıştırılan çocuk ve gençlerin zamanının oyun ve eğitim hakkını alıyor olması, gelişim açısından oldukça önemli bir dönemde bulunmalarına rağmen ağır ve tehlikeli işlerde çalıştırılarak bedensel, duygusal ve sosyal gelişimlerinin olumsuz etkileniyor olması nedeniyle hukuki düzenlemeler yapılmaya devam etmektedir. Uluslararası çocuk ve genç işçiler ile ilgili hukuki düzenlemeler yapılmakta, ülkemiz hukuk sistemine bu düzenlemeler yansıtılmaktadır. Hukuki düzenlemeler incelendiğinde ilgili mevzuatların birbiri ile tutarlı olacak şekilde yeniden düzenlenmesine ihtiyaç olduğu belirlenmiştir. Ayrıca çocuk işçilerin ağır ve tehlikeli işlerde çalışması BM üye ülkelerde 2025 yılına kadar tamamen kaldırılması hedeflenmiş olup, dünyadaki ilerlemenin oldukça yavaş olduğu ve 2025 hedefine ulaşılması için ilgili düzenlemelere yer verilmesi gerektiğinin vurgulandığı göz önüne alındığında, ülkemizde çocuk ve genç işçiliği ile ilgili yapılan çalışmaların sınırlı sayıda olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The employment of children and young workers has become one of the most important problems of both the world and our country. The fact that the time of the children and adolescents employed prevents the right to play and education, although they are in a very important period in terms of development, legal arrangements continue to be made due to their physical, emotional and social development being negatively affected by working in heavy and dangerous works. Legal arrangements are made for international children and young workers and these regulations are reflected in our country's legal system. When the legal regulations are examined, it is determined that the relevant legislation needs to be rearranged in a way that is consistent with each other. In addition, it is aimed to remove child workers from heavy and dangerous work until 2025 in the UN member countries. Considering that it is emphasized that the rate of child workers working in heavy and dangerous jobs in the world decreases very slowly and the relevant regulations should be included in order to reach the 2025 target, regulations and studies on child and youth labor are limited in our country.