İş sağlığı ve güvenliği açısından çocuk ve genç işçilerin korunması: İzmir ili örneği
Protection of child and young workers with respect to occupational safety and health: The case of Izmir province
- Tez No: 598087
- Danışmanlar: PROF. DR. BÜNYAMİN BACAK, DR. ÖĞR. ÜYESİ EBRU KANYILMAZ POLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 202
Özet
Çocuk ve gençler, korunmaya muhtaç dezavantajlı kişilerdir. Bu yüzden ortamları, çalıştıkları iş ve hukuki hakları yetişkinlerden farklı olmak ve yasalarla korunmak zorundadır. Çocuk ve genç işçi çalıştırmanın temel nedeni, yoksulluktur. Çocuk ve genç işçi çalıştırma fiziksel, psikolojik ve ahlaki birçok konuda sorunlar ortaya çıkarmaktadır. Bununla birlikte iş sağlığı ve güvenliğinden yoksun koşullarda çalışma, eğitimsizlik, düşük ücret gibi sorunlar yaşanmasına da neden olmaktadır. Çocuk ve genç işçi çalıştırmanın sorunları da sonuçları da küreseldir. Bu nedenle özellikle çocuk çalıştırılmasını ortadan kaldırmak için ulusal ve uluslararası çalışmalar yürütülmektedir. Türkiye'de, son dönemlerdeki hukuki yaptırımların ağır olması ve sivil toplum kuruluşlarının çalışmaları sayesinde özellikle çocuk işçi çalıştırılması üzerine önemli gelişmeler kaydedilmiştir. Çocuk işçiliğinin sonlandırılması için öncelikle toplumun bilinçlendirilmesi ve duyarlı hale getirilmesi gerekmektedir. Bu çalışmada, çocuk ve gençlerin hangi sebeplerle eğitim çağında istihdama yöneldiklerini ve çalışma yaşamlarında ne gibi sorunlarla karşı karşıya kaldıkları belirlenmek istenmiştir. Bu amaç doğrultusunda, İzmir Kemalpaşa Küçük Sanayi Sitesi'nde gerçekleştirilen görüşme yöntemi ile çocuk ve genç işçilerin eğitimi, çalışmaya iten nedenler, çalışma süreleri, çalışma ortamları, ücret, iş sağlığı ve güvenliği arasındaki ilişki ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Children and the young ones are disadvantageous and in need of protection. Therefore, their working environment, jobs and legal rights must be different than that of adults. The main reason of child and young labor is poverty. Children and young labor causes physical, psychological and moral problems. Moreover, it leads to problems like lack of education, low wage and problems regarding working in an environment lacking occupational health and safety. The reasons and the consequences of child and young labor are both global. That's why, both national and international studies are being conducted to terminate child labor. Recently, important advancements have taken place in child labor in Turkey due to heavy legal enforcements and by the help of non-governmental organizations. First of all, society awareness and sensitivity should be enhanced in order to be able to cease child labor. This study aims to determine the reasons why children and young ones need to work and to express the problems they face at work. With regards to this, by interviews conducted in Kemalpaşa Small Industrial Area, relationship between education of children and the young workers, underlying reasons for employment, working hours, wage, working environments, and occupational health and safety is discussed.