Serbest muhasebecilik, serbest muhasebeci mali müşavirlik ve yeminli mali müşavirlik meslekleri ve Türkiye'deki uygulaması
The Professions of 'Public accountants, public accountants and financial consultants' and their applications in Turkey
- Tez No: 61643
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HİLMİ KIRLIOĞLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
ÖZET. Muhasebe ve muhasebe uygulamaları çok eski tarihli işlemler olup, bu süreç içerisinde birçok aşamalardan geçerek günümüze kadar gelmiştir. Bugün, Dünya'da olduğu gibi ülkemizde de ekonomik yapı içinde faaliyet icra eden işletmelerin iktisadi yapılarının güçlü, sağlam ve düzgün olması, işlemlerin ehliyetli kişiler tarafından yapılması mecburiyetini ortaya çıkarmıştır. Bu sebeple, 1989 yılında, 3568 sayılı meslek kanunu uygulamaya sokulmuştur. Bu kanunla birlikte, birbirinden habersiz ayrı ayrı uygulama biçimleri ile faaliyet gösteren meslek mensupları, bir çatı altında toplanmış ve mesleki faaliyetlerin icrasında uygulama birliği sağlanmıştır. 1989 yılından günümüze gelinceye kadar geçen zaman içinde, meslek mensupları teşkilatlanmalarım tamamlamışlar, yürürlüğe sokulan Yönetmelik, Tebliğ ve Genelgeler ile yeni sorumluluklar üstlenmişlerdir. Bugün gelinen noktada, ekonomik yapı içinde ciddi görevler üstlenmiş meslek mensuplarının, çözüm bekleyen sıkıntıları hala mevcut olup, bunlar, yapılacak yeni düzenlemeler ile halledilebileceklerdir. vm
Özet (Çeviri)
SUMMARY. Accounting and accounting practices are procedures used since very old days, and have been subject to many stages until today. As it is valid for rest of the world, the strong, solid and regular economic structures of the establishments in our country, acting within the economic structure, reguire that the transactions must be executed by skilled persons. Thus, the Professional Act, under nr 3568 have been effective as form 1989. As per such Act, the professional groups, acting with individual practices uninformed about each other, were brought together and provided a practice similarity for professional acitivities. During the time period from 1989 up until now, the professionals completed their organization and undertook new obligations through regulations, communiques and circulars being effective. The professionals, having charged with important duties within the current economic structure, still have serious problems, which could be solved through new arrangements. IX