Sağlık sektörü çalışanlarının hizmet içi eğitim programlarına bakışı: Karabük Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi örneği
The view of health staff to professional development programmes: The sample of Karabük Training and Research University Hospital
  1. Tez No: 616440
  2. Yazar: ZEYNEP KOÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA ZEHRA SAVİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Türk Hava Kurumu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Yaşam boyu eğitimin bir gereği olarak karşımıza çıkan hizmet içi eğitim, çalışanlara mesleklerinde daha başarılı, üretici ve mutlu olmasını sağlayacak bilgi, beceri ve tutumlar kazandırmayı amaçlar. Bu çalışma; Karabük Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde görev yapmakta olan ebe ve hemşirelerin hizmet içi eğitim programları ile ilgili görüşlerini öğrenmek ve istenen kalitede hizmet içi eğitim programları yapılmasına olanak sağlayacak uygulanabilir öneriler geliştirmek amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın teorik kısmı ilgili literatürden hazırlanmış ve uygulama kısmı için ise, ilgili hastanenin 117 çalışanına anket uygulanmıştır. Anket sonucunda elde edilen veriler, bilgisayar ortamında SPSS 21 programına yüklenmiştir. İlgili hipotezlerin testi için parametrik testler tercih edilmiştir. İki grup ortalamaları arasındaki farklılıklar incelenirken t testi kullanılmıştır. Araştırma sonucunda sağlık personelinin hizmet içi eğitimler konusunda olumlu oldukları, eğitimlerin çalışanlara yeni beceriler kazandırdığı, mesleki gelişimlerini geliştirdiği ve çalışanların kurumsal aidiyet ve kurum kültürünün pozitif etkilerini yaşattığı ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
In service training as a necessecity of long life learning programme aims to make the workers more successful, creative and happy at their jobs. This study is conducted to learn Karabük University Training and Research Hospitals midwives and nurses view on the professional development training and to give suggestions which is appliable to develop better professional development programmes. For The theoritical part of the research, literatüre is reviewed. Data is collected by a survey from 117 hospital personels. The data obtained by survey, analysed by SPSS 21 programme. Parametric tests are used to test the related hypothesis. t test is used to examine the differences betweeen two group means. At the end of the study it turnes out that the medical workers are looking forward to in service training. The trainings gives workers new skills, develops their Professional skills and unveils the positive effect of institutions cultures.