Elektronik ödeme yöntemleri ve Troy kartının Ankara ilinde farkındalık analizi
Electronic payment methods and awareness analysis of Troy card in Ankara
- Tez No: 616448
- Danışmanlar: PROF. DR. BEYHAN MARŞAP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Türkiye'de elektronik ticaretin önemi artmaktadır. Geleneksel ticaret yöntemlerinden farklı olarak ilerleme gösteren elektronik ticaret, internetin yaygınlaşmasıyla daha yaygın kullanım alanına sahip olmuştur. Zaman, mekân, sınırların olmadığı bir ortamda dijital olarak yapılan alışverişlerde ödeme yöntemleri de önemli hale gelmiştir. Çalışmanın konusunu Türkiye'nin yerli ve milli ödeme yöntemi olan Troy Uygulamasının Ankara İlinde Farkındalık Analizi oluşturmaktadır. Çalışmanın verileri ise Ankara İlinde bulunan 396 katılımcıya anket yöntemi uygulanarak elde edilmiştir. Çalışma Troy yönteminin bilinirliğinin araştırılması ve ödeme yöntemleri konusunda farkındalık oluşturulmasını hedeflemektedir. Çalışmanın anket verileri SPSS 22 programıyla sonuçlandırılmış olup anketin birinci ve dördüncü bölümü arasında anlamlı farklılıklar elde edilmiştir. Bu anlamlı farklılıklar anketin birinci bölümü olan demografik sorular ile anketin dördüncü bölümü olan davranışlar sorusu arasında elde edilmiştir. Çalışma sonunda elde edilen bulgular değerlendirilerek önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In Turkey, e-commerce has been getting importance. With increase in prevalence of internet, the electronic commerce exhibited a progress as distinct from conventional methods of trade and got a wider usage area. Payment methods via digital systems became also important in this time, zone and confines free platform. This study will analysis awareness of Turkey's national and domestic payment method of TROY Application in Ankara. Data of the study obtained from a survey made by 396 participants resides in Ankara. Goal of the study contains research of awareness of TROY Application and increase awareness of payment systems. The data of the study were concluded by SPSS 22 programme and significant differences were detected between the first and fourth chapters in survey. These significant differences were obtained through the survey's the first chapter of demographic questions and the fourth chapter of behavioral scale. At the end of the study, findings were assessed and suggestions were given.