Bankaların vergi idaresiyle bilgi paylaşım yükümlülüğü
- Tez No: 616449
- Danışmanlar: PROF. DR. BEKİR MAHMUT KAŞIKCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Hukuk, Banking, Law
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Çalışmamızda, bankaların, müşterilerine ait sır niteliğini haiz bilgileri, vergi idaresiyle, ulusal ve uluslararası hukuktan doğan paylaşım yükümlülüğü, Bankacılık Kanunu, Vergi Usul Kanunu ve vergi konularında bilgi değişimi boyutlarıyla incelenecektir. Bu sebeple bankaların diğer kamu kurum ve kuruluşlarıyla bilgi paylaşım yükümlülükleri kapsam dışı bırakılmıştır. Yine bu paylaşımın ulusal ve uluslararası sınırları, özel hayatın gizliliği hakkı, vergi mahremiyeti hakkı, kişisel verilerin korunması hakkı ve model anlaşma çerçevesinde ele alınmıştır. Hukuk düzeni, koruduğu hukuki yararların ihlaline yaptırımlar bağlamaktadır. Korunan hukuki yararın değerinin derecesi arttıkça yasa koyucunun ihlale bağladığı yaptırımın şiddeti de artmaktadır. Banka bilgilerinin gizliliğinin ihlaline bağlanan suç niteliğindeki yaptırımlar, banka bilgilerinin öneminin birer göstergesidir. Çalışmamızın üçüncü bölümünde sır niteliğini haiz banka bilgilerinin hukuka aykırı olarak paylaşılması durumu ceza hukuku boyutuyla ele alınacağından, Vergi Usul Kanunu'nda talebe rağmen bilgi vermeme halini düzenleyen özel usulsüzlük cezası ve hukuka aykırı paylaşımın diğer hukuki sonuçları kapsam dışında bırakılmıştır. Bu çerçevede banka bilgilerinin hukuka aykırı paylaşımına bağlanan cezai sonuçlarından olan Vergi Mahremiyetinin İhlali suçu, suç genel teorisi çerçevesinde irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In our study, the information of the banks, which have the secret quality of their customers, will be examined with the tax administration, the sharing obligation arising from national and international law, the Banking Law, Tax Procedure Law and information exchange dimensions on tax issues. For this reason, banks' information sharing obligations with other public institutions and organizations are excluded. Again, the national and international borders of this sharing are handled within the framework of the right to privacy, tax privacy, the right to protect personal data and the model agreement. The legal order imposes sanctions for the violation of the legal benefits it protects. As the value of the protected legal benefit increases, the severity of the sanction enforced by the lawmaker increases. Criminal sanctions imposed on violations of the confidentiality of bank information are indications of the importance of bank information. In the third part of our study, since the sharing of bank information, which has the nature of secret, will be handled with the dimension of criminal law, the special irregularity penalty that regulates the state of not providing information despite the demand in the Tax Procedure Law and other legal consequences of the unlawful sharing are excluded from the scope. In this context, the crime of Tax Privacy, which is one of the criminal consequences of illegal sharing of bank information, has been examined within the framework of the general theory of crime.