Nötropeni saptanan çocukların demografik, klinik, etyolojik özellikleri ve bir yıllık takip sonuçları
Demographic, clinical, etiological properties and one year follow results of neutropenic chi̇lds
  1. Tez No: 616499
  2. Yazar: ABDULLAH AYHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP YILDIZ YILDIRMAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Nötropeni mutlak nötrofil sayısının yaşa göre belirlenen değerinin 2 SDS altında olmasıdır. Etyolojik faktörler arasında en sık enfeksiyonlar, ilaçlar, B12 ve folik asit eksikliği ve otoimmün sebepler yer alır. Çalışmamızda 1 yıl içerisinde genel pediatri polikliniği, çocuk acil polikliniği ve çocuk yandal polikliniklerine başvuran nötropenik hastaların demografik özelliklerinin ve etyolojilerinin araştırılması amaçlanmıştır. Nötropeni etyolojisine yönelik yapılan çalışmalar az sayıdadır. Nötropenik çocuklarda takip edilecek yöntemler üzerinde tam bir görüş birliği mevcut değildir. Bu çalışmada hastaların tanı ve takiplerindeki eksikliklerin giderilmesi amacı ile hastanemize 1 yıl içinde başvuran nötropenik hastalarda etyolojik nedenler araştırılmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız tek merkezli prospektif bir çalışma olarak tasarlanmıştır. Çalışmaya Mayıs 2018- Mayıs 2019 tarihleri arasında hastanemizin çocuk acil polikliniği, genel pediatri poliklinikleri ve çocuk yandal polikliniklerine başvuran 1 ay ile 18 yaş arası, mutlak nötrofil sayısı 1 ay 1 yaş arası 1000/mm3'ün, 1 yaş 18 yaş arası 1500/mm3'ün altında olan 118 hasta dahil edildi. Hematolojik malignite ya da aplastik anemi tanılı, kemoterapi ya da radyoterapi almakta olan hastalar çalışmaya dahil edilmedi. Bulgular: Çalışmaya 118 hasta dahil edildi. Çalışmamıza dâhil edilen 1 ay-18 yaş aralığındaki tüm hastaların yaş ortancası 1,20(0,00-16,92) yıl, 14,50(0,00-203,00) aydır. Hastaların %51,7'si (n:61) kız, %48,3'ü (n:57) erkek idi. Takip ettiğimiz hastaların başvuru sırasındaki yakınma, öykü, fizik muayene ve laboratuar incelemeleri ile en az 1 ay en fazla 12 aylık takip süresi sonunda 85 i(%72,1) enfeksiyon ile ilşkili nötropeni, 14'ü (%11,9) B12 eksikliğine bağlı gelişen nötropeni, 8'i (%6,8) immün nötropeni, 4'ü (%3,4) ilaç kullanımına bağlı nötropeni, 2'si (%1,7) maligniteye bağlı nötropeni, 2'si metabolik hastalığa bağlı nötropeni, 1'i (%0,8) kronik benign nötropeni, 1'i siklik nötropeni 1 hasta da selektif immünglobülin Sonuç:Çalışmamızda en sık nötropeni sebebi olarak enfeksiyonlar bulunmuştur. Çocukluk çağındaki nötropeniler genelde geçici, viral ya da bakteriyel bir enfeksiyonu takiben ortaya çıkar ve selim seyirlidir. Genelde kendiliğinden düzelir. Ancak bu konuda yapılan çalışmalar yetersiz olup daha geniş çalışmalara ihtiyaç vardır
Özet (Çeviri)
Neutropenia is the situation that the absolute neutrophil count under the -2SD according to age. Etiological factors include infections, drugs, B12 and folic acid deficiency and autoimmune reasons. In our study, it was aimed to investigate the demographic characteristics and etiologies of neutropenic patients who applied to the general pediatric outpatient clinic, pediatric emergency clinic and pediatric minor outpatient clinics within 1 year. There are a few study on the etiology of neutropenia. There is no complete consensus on the methods to be followed in neutropenic children. In this study, etiological causes were investigated in neutropenic patients who applied to our hospital within 1 year in order to eliminate the deficiencies in the diagnosis and follow-up of the patients. Materials and methods: Our study was designed as a single center prospective study. Between May 2018 and May 2019, the patient applied to the pediatric emergency clinic, general pediatrics outpatient clinics between the ages of 1 month and 18 years, the absolute neutrophil count between 1 month and 1 year 1000 / mm3, 1 year 18 years 1500 / mm3 118 patients under were included. Patients diagnosed with hematological malignancy or aplastic anemia, receiving chemotherapy or radiotherapy were not included in the study. Results: 118 patients were included in the study. The median age of all patients between 1 month and 18 years of age included in our study was 1.20 (0.00-16.92) years, 14.50 (0.00-203.00) months. 51.7% (n: 61) of the patients were female and 48.3% (n: 57) were male. At the time of admisson the complaints, history, physical examination and laboratory examinations of patients are evaluated and 85 (72.1%) of neutropenia associated with infection and 14 (11.9%) of B12 deficiency induced neutropenia, 8 (6.8%) immune neutropenia, 4 (3.4%) drug induced neutropenia, 2 (1.7%) malignancy-related neutropenia, 2 metabolic disease-related neutropenia 1 (0.8%) chronic benign neutropenia, 1 cyclic neutropenia, 1 patient selective immunoglobulin A deficiency after the follow-up period of at least 1 month and 12 months. Conclusion: In our study, infections were found as the most common cause of neutropenia. Childhood neutropenias usually occur following a temporary, viral or bacterial infection and have a benign course. Generally, they recover spontaneously. However, studies on this subject are insufficient and larger studies are needed.