Nöral tüp defektine bağlı nörojen mesane tanılı hastalarda probiyotik kullanımının tekrarlayan üriner sistem enfeksiyonunda koruyucu etkisi
  1. Tez No: 616500
  2. Yazar: IŞIL ÇULHA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NAZAN DALGIÇ, DR. AYŞE ŞAHİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
AMAÇ: Nöral tüp defektli hastalarda tekrarlayan üriner sistem enfeksiyonuna sık rastlanmaktadır. Özellikle temiz aralıklı kateterizasyon yapan hasta grubunda kolonizasyon nedeniyle bu oran daha sıktır. Bu çalışmada; probiyotik kullanımının üriner sistemdeki kolonizasyonu engellemesi ve kabızlığı azaltması aracılığıyla idrar yolu enfeksiyon sıklığına etkilerinin saptanması amaçlanmıştır. METOD: Çalışmamız hastanemiz Çocuk Enfeksiyon ve Çocuk Nefroloji Polikliniği ile Şişli Florence Nightingale Hastanesi Beyin Cerrahisi Polikliniğine başvuran 120 gönüllü üzerinde yürütüldü. Çalışmaya 6 ay-16 yaş arası nöral tüp defektine bağlı nörojen mesane tanılı ve temiz aralıklı kateterizasyon yapan gönüllüler dahil edildi. Her grupta 30 kişi olacak şekilde dört grup oluşturuldu. A ve B grubu klinisyen tarafından profilaktik antibiyotik tedavisi başlanmış olanlardı. A grubunun mevcut tedavisinin yanında probiyotik [Liyofilize Saccharomyces boulardii (Reflor şase ®) ( 250 mg mayaya eşdeğer ) 282,50 mg içerir] verildi, B grubunun mevcut tedavisine ise ek probiyotik verilmedi. C ve D grubu profilaktik antibiyotik kullanmayanlar idi. C grubuna probiyotik verildi ancak D grubuna probiyotik verilmedi. Gönüllüler altı ay süreyle Çocuk Nefroloji, Çocuk Enfeksiyon ve Beyin Cerrahisi Polikliniklerinde 0. 1. 2. 3. 4. 5. ve 6. ayda üriner sistem enfeksiyonu açısından Olgu Rapor Formu üzerinden değerlendirilerek aylık tam idrar tetkiki ve idrar kültürü taraması ile takip edildi. BULGULAR: Hastaların demografik verileri incelendiğinde %61,7' si kız, %58,3' ü spastik mesane ve %68,3' ü myelomeningosel anomalisine sahipti ve bu hastaların %40,8' i günde dört defa, %3,3' ü günde sekiz defa TAK yapmakta, %56,7' si antikolinerjik ilaç kullanmaktaydı. Tüm gruplarda idrar kültüründe en sık üreyen mikroorganizma Escherichia coli (E.coli) olarak saptandı. Probiyotik alan grup ile almayan grubun idrar kültür üreme sayıları karşılaştırıldığında 6. ay sonunda istatiksel olarak probiyotik alan grupta anlamlı olarak kültür üreme sayısı daha az bulundu. Profilaktik antibiyotik kullanan hasta grubunun tedavilerinin yanında probiyotik verildiğinde, tekli profilaktik antibiyotik kullanan hastalara göre rekürren İYE prevelansının istatiksel olarak anlamlı azaldığı görüldü. Probiyotik kullanan hastaların probiyotik kullanım öncesi incelenen üç idrar kültürü ve kullanım sonrası 4. ve 6. ay kültürleri karşılaştırıldığında, idrar kültür üreme sayısında azalma vardı. Probiyotik kullanan hasta grubunda kabızlık 3.aydan itibaren azaldı, 6. ayda bu oranın istatiksel azaldığı gözlendi. Probiyotik kullanmayan hastaların ürodinamik görüntülemelerinde hidronefrozda grade artışı ve böbrek skar izinde ilerleme gözlendi. Probiyotik kullanım öncesinde dirençli olan E. Coli suşlarının probiyotik kullanım sırasında duyarlı hale geldiği belirlendi. SONUÇ: Çalışmamız nöral tüp defektine bağlı nörojen mesanesi olan hastalarda probiyotiğin gereksiz antibiyotik kullanımını, antibiyotik direncini, İYE sıklığını azaltabileceği gibi kabızlığı düzenleyerek, sekonder olarak İYE sıklığını azaltmada faydalı olduğunu göstermiştir. Probiyotiklerin birçok alanda kullanımı hakkında halen çalışmalar devam etmektedir. Çalışmamızın sonuçları umut vaat etmektedir ve daha geniş popülasyonda tekrarlanarak yapılması planlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
AİM: Reccurent urinary trackt infection(UTI) is common at neural tube defected patients. Due to the colonization, the rate of the infection is more frequent especially in the patient group who performs clean intermittant catheterization(CIC). In this study, it is intended to determine the usage of probiotics to prevents the colonization at the urinary trackt and the effect of UTI frequency by decreasing constipation. METHOD: Our study was carried out on 120 volunteers who applied to the Şişli Hamidiye Etfal Pediatric Infection and Pediatric Nephrology Outpatient Clinic and Şişli Florence Nightingale Hospital Neurosurgery Outpatient Clinic. Volunteers diagnosed with neurogenic bladder due to neural tube defect between 6 months and 16 years and performing clean intermittent catheterization were included in the study. Four groups were created, with 30 people in each group. A and B group was initiated prophylactic antibiotic therapy by clinicians. Besides the current treatment of group A, probiotic [Lyophilized Saccharomyces boulardii (Reflor chassis ®) (equivalent to 250 mg yeast) contains 282.50 mg] were given, probiotic weren't given to the group B. C and D group patients who did not use prophylactic antibiotics. Group C was given probiotics but group D was not given probiotics. Volunteers were evaluated in the outpatient clinic for a period of six months at 0. 1. 2. 3. 4. 5. and 6 months on the case report form, followed by monthly full urine examination and urine culture screening. RESULTS: Demographic data of the patients are examined, %61,7 were girls, %58,3 had spastic bladder and %68,3 had myelomeningocele anomaly and 40.8% of these patients four times a day, %3,3 eight times a day were performing CIC and 56.7% were using anticholinergic drugs. Escherichia coli (E.coli) is determined to be the most common microorganism at the urine culture for all groups. When the urinary culture reproduction numbers of probiotic group compared to the non-probiotic group, the number of culture reproduction was significantly lower in the probiotics group at the end of the 6th month. When the probiotic was given with treatments to the patient group using prophylactic antibiotics, the reccurent UTI prevalence was decreased significantly compared to the patients using single prophylactic antibiotics. Before the probiotic usage, tree urine cultures and after the probiotic usage, the culture of the 4th and 6th month were compared, there was a decrease at the urinary culture numbers. In the patient group using probiotics, constipation decreased from the 3rd month, and it was observed that this rate decreased statistically in the 6th month. Urodynamic imaging of non-probiotic patient group showed increased grade in hydronephrosis and a progression at the kidney scar. It was determined that E.Coli strains, which were resistant before probiotic usage, became sensitive during probiotic usage. INTERPRETATION: Our study has shown that patients with neurogenic bladder due to neural tube defect, probiotic is beneficial in reducing unnecessary antibiotic usage, antibiotic resistance, UTI frequency as well as reducing UTI frequency by regulating constipation. Studies on the use of probiotics in many areas are still ongoing. The results of our study are promising and are planned to be repeated in a larger population.