Sıçanlarda adrenalektominin serum, idrar, doku iyon düzeylerine ve idrarla kreatinin, üre nitrojeni atılımına etkisi
  1. Tez No: 8786
  2. Yazar: HACER ÜNSAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZİYA KAYGISIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
ÖZET Bilateral adrenalektominin serum, idrar ve böbrek kor- teksindeki iyonlar ile idrarla atılan kreatinin ve üre nit rojenine etkisi Wistar cinsi sıçanlarda araştırıldı. Deney ler, standart sıçan yemi ile birlikte normal içme suyu veri len kontrol, sham operasyon ve bilateral adrenalektomi grubu ile standart sıçan yemi ve. normal içme suyu yerine 5 gün % 1 NaCl verilen kontrol, sham operasyon ve bilateral adrenalek tomi grubunda yapıldı. % 1 NaCl sham operasyon ve bilateral adrenalektomiden sonra verildi. Normal içme suyu verilen bilateral adrenalektomi grubu sıçanlarında, sham operasyon ve kontrol grubuna göre serum Na+ konsantrasyonunun anlamlı azaldığı, serum ve dokuda K+ konsantrasyonunun ise belirgin arttığı gözlendi. Halbuki idrarda iyon,, üre nitrojeni, kreatinin, 24 saatlik idrar miktarı, dokuda Na+ ve Ca2+ ortalama değerlerinde anlamlı değişiklik görülmedi. Adrenalektomiden sonra % 1 NaCl verilen bilateral adre nalektomi grubunda, sham operasyon ve kontrol grubuna göre serum Na+, doku Na+, K+ ve Ca2+ konsantrasyonlarının belir gin azaldığı, serum K+ konsantrasyonunun ve 24 saatlik id rar miktarının anlamlı arttığı saptandı. Buna karşılık se rumda Ca +, idrarla atılan Na+, Ca2+, kreatinin ve üre nit rojeni miktarlarında anlamlı farklılık bulunmadı. Her iki adrenalektomi gruplarında serumda Na+, Ca2+, idrarda Ca2+, kreatinin, üre nitrojeni, dokuda Na+ ve Ca2+ değerleri arasında belirgin farklılık gözlenmedi. Normal içme suyu verilen bilateral adrenalektomi grubunun serum ve doku K+ konsantrasyonu diğer adrenalektomi grubununk inden önemli derecede yüksek bulundu. İdrarda Na+ miktarı ile 24 saatlik idrar miktarı değerleri ise adrenalektomiden sonra %1 NaCl verilen bilateral adrenalektomi grubunda, normalii içme suyu -verilen bilateral adrenalektomi grubuna göre be lirgin ölçüde yüksek bulundu. Bu sonuçlar bilateral adrenalektominin % 1 NaCl veri len sıçanlarda, doku iyonlarını ve 24 saatlik idrar mikta rını, normal içme suyu verilen sıçanlarda ise doku K +kon santrasyonunu, etkilediği izlenimlerini vermiştir.
Özet (Çeviri)
İÜ SUMMARY The effects of“bilateral adrenalectomy on serum, uri ne and ions of renal cortex and creatinin, urea nitrogen excreted to the urine were investigated in Wistar rats. Experiments were carried ön on following groups: groups of control, sham operated and bilateral adrenalectomized all which were maintained with a standart rat food and normal drinking water. Groups of control, sham operated and bila teral adrenalectomized all which were maintained again with a standart rat food but 1 % NaCl instead of normal drinking water. The animals were given 1 $ NaCl after sham operation and adrenalectomy. The adrenalectomized group that had normal drinking- water has significantly low serum Ka+ and increased concent ration of K+ in serum and tissue as compared to the sham ope rated and control groups, whereas there were no meaninful differences in urine, ions, urea nitrogen, creatinin, amounts of 24 hours urine and the values of Na and Ca in the tissue. The adrenalectomized group that had 1 j£ NaCl as drinking water had low serum Na+ and tissue Na+, K+ and Ca concent rations but increased amount of serum K* and 24 hours urine as compared to control and sham operated groups. In contrasts there were no important changes in the amount of serum Ca + 2+ and Na, Ca, urea nitrogen and creatinin in urine. The amount of 24 hours urine also did not change. Serum Ha+, Ca +, urine Ca *, creatinin, urea nitrogen + 2+ and tissue Ha, Ca values were observed to be same in both adrenalectomized groups. Adrenalectomized group that had normal drinking water demonstrated higher serum and tissue K+ concentrations than other adrenalectomized group. Bilate ral adrenalectomized group that had 1 $ HaCl,, has been foundiv to have higher 24 hours urine and urine Na* amounts than that of bilateral adrenalectomized group that had normal drinking water. These results suggest that ”bilateral adrenalectomy on rats that had 1 ?6 UaCl affects tissue ions and 24 hours urine volume and the adrenalectomy on rats had normal drinking water affects the tissue K+ concentration.