Kişisel veri güvenliğinin sağlanması için biyometrik çözümler
Biometric solutions for ensuring personal data security
  1. Tez No: 616504
  2. Yazar: BİLGEHAN ARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞEREF SAĞIROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Biyometrik sistemler, güvenilirlik kriterini sağlamak adına geniş yelpazeye sahiptir ve uygulama açısından tercih edilen yöntemlerden olup, başlıca üç alanda kullanılmaktadır. Birincisi ticari amaçlı uygulamalar olup büyük çaplı şirketlerde kapı girişi kontrollerinde, banka kartları, kredi kartları ve ATM kartlarında kimlik tespitinde kullanım alanı bulabilmektedir. Diğer bir kullanım alanı ise, suçlu tespiti, resimli kimlik kartları, ehliyet ve pasaporttan kimlik tespiti, videodaki hareketli görüntülerden şüphelilerin tespitidir. En yeni fakat aslında önemli diğer kullanım alanı ise talep doğrultusunda, kişisel verilerin gizliliğini koruma altına almak için geliştirilen uygulamalardan oluşmaktadır. Biyometrik sistemler“Güvenilirlik Seviyesi Yüksek Platformlar”oluşturabildiğinden, en popüler yöntemler arasındadır. Bu sebeple biyometrik sistemler, mobil ortamlarla buluştuğunda, mevcut kullanımına yeni alanlar ekleme fırsatına sahip olacaktır. Bu çalışmada; mobil ortamlarda yapılan uygulamalar, kullanılan teknikler ve teknolojiler araştırılmış, daha çok yüz tanıma teknik ve teknolojilerine odaklanılmıştır. Elde edilen bulgular sonucunda; mobil sistemler üzerinde yüz tanıma için kullanılan PCA, Haar Cascade ve AdaBoost algoritmaları optimize edilerek kullanılmış, yapılacak uygulamanın teorik ve pratik altyapısı oluşturulmuştur. Kullanıcının karşılaştıkları tehdit ve tehlikeleri azaltmak için üç farklı çözüm geliştirilmiş ve kullanıma sunulmuştur. Çalışmaların doğruluk değerleri ve performansı ölçülerek sonuçlarda iyileştirmeler yapılması için yeni yaklaşımlar geliştirilmiştir. Sonuç olarak, geliştirilen çözümlerin mobil ortam güvenliğinin arttırılmasına katkılar sağlaması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
Biometric systems have wide area of use to ensure the reliability criteria of information security and they are used in three main areas. The first usage area is commercial applications and they are used for entrance control in large-scale companies, debit cards, credit cards and identification for ATM cards. Another areas of use are criminal identification, photo ID cards, driver's license and passport identification and identifying the suspects from moving images in the video. The newest and important usage area is developed to protect the privacy of personal data. These applications have been developed in accordance with user demand. Biometric systems can create“Reliability Level High Platforms”so they are the most popular methods. High performance and accessibility of mobile devices criteria are increasing day by day. In this study, applications in mobile environment, used techniques and technologies in this field are investigated and focused on facial recognition technology. As a result of the findings; PCA, Haar Cascade and Adaboost algorithms were used for facial recognition in mobile system and the algorithms were also to create the theoretical and practical application infrastructure. Three different applications were developed to reduce the threats and vulnerabilities faced by users. Also, accuracy and performance of the developed systems were measured and new approaches were developed to improve the systems and applications, in the light of the findings. Consequently, it is expected that developed systems and proposed improvements will contribute to increase the mobile environment security.