Hepatit c'ye bağlı siroz tanılı hastalarda diyabetes mellitusun prognoza etkisi
Effect of diabetes mellitus on prognosis in patients with hepatitis c-related cirrhosis
  1. Tez No: 616503
  2. Yazar: HALİL TAŞKAYNATAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN SİNAN AKAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gastroenteroloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
HCV infeksiyonu ve DM ilişkisine bakıldığında, DM varlığının, virus eradikasyonuna olumsuz etkisi olduğu görülmektedir. Yalnız HCV infeksiyonu olan hastalara göre DM tanılı HCV hastalarında komplikasyonlar daha fazladır. Biz bu çalışmada, DM'nin HCV RNA(+) siroz hastalarında komplikasyon oranı ve mortalite üzerine olan etkisi göstermeyi hedefledik. Çalışmamıza retrospektif olarak Gastroenteroloji Kliniğimizde 2000-2014 yılları arasında izlenmiş HCV'e bağlı kompanse ve dekompanse sirozu olan hastaları dahil ettik. 146 hastayı analiz ettik. Bu hastraların 53'ünde DM tanısı vardı, 93 hastanın DM tanısı yoktu. Ortalama siroz tanı yaşı DM'si olan hastalarda 65.3±9.1 yıl, DM'si olmayan hastalarda 64.6±11 yıl idi. Siroz tanısı klinik olarak (USG ve biyokimyasal testler) ve/veya karaciğer biopsisi ile konuldu. Tüm hastalar HCV RNA+ idi. Alkol kullanımı olan HBV infeksiyonu olan ve tanı anında HCC olan hastalar çalışmadan çıkarıldı. İzlem boyunca DM tanısı olan ve olmayan hastalarda ensefalopati (p=0.0456) assit (0.329) CHILD (p=0.084) ve MELD (p=0.682) skoru, HCC gelişme yaşı (p=0.260) açısından istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmadı. HCC tanısı olmayan hastalarda son başvurudaki ortalama CHILD (P=0.024) skoru ve yıllık CHILD skor artış hızı (p=0.047) DM tanılı olanlarda, olmayanlara göre daha fazlaydı. Ortalama MELD skoru (p=0.0083) ve yıllık MELD skor atış hızı (p=0.486) benzerdi. DM tanısı olan ve olmayan HCV'ye bağlı siroz tanılı hastalarda sağkalım açısından anlamlı fark gösteremedik. Bu durum kısa izlem süresine bağlı olabilir.
Özet (Çeviri)
Association of chronic hepatitis C (HCV) infection and diabetes mellitus (DM) is common. Presence of DM negatively affects the eradication rate of the virus. Complication rates may increase with the association of HCV and DM compared with the HCV infection alone. In this study , we aimed to show the affect of DM on complication rates and mortality in HCV-RNA positive cirrhosis patients. We retrospectively included patients with HCV-related compansated and decompansated cirrhosis which were folowed-up in our Hepatology Clinic between 2000 and 2014. We analyzed 146 patients, there were 53 DM patients and 93 patients was not DM diagnosed. Mean age at diagnosis of cirrhosis in patients with DM was 65.3±9.1 years, patients without DM was 64.6±11 years. Cirrhosis was diagnosed clinically (ultrasound and biochemical tests) and/or with liver biopsy. All of the patients were HCV-RNA positive. WE excluded patients with alcohol abused, hepatitis B infection and HCC at the time of diagnosis. Occurence of encephalopathy (p=0.0456), ascites (p=0.329), age of HCC occurance (p=0.260), CHILD (p=0.084) and MELD (p=0.682) scores are similar in patients with DM and without DM. In patients without hepatocelluler cancer (HCC) mean CHILD scores at last visit (p=0.024) and progression of CHILD (P=0.047) scores were faster in patients with DM than without DM. Mean MELD scores (P=0.083) and progression of MELD (p=0.486) scores were similar. We could not demonstrated significant survival differences in HCV related cirrhosis patients between the ones with DM and without DM which can be due to the short follow-up period.