Ar-ge yatırım teşvikleri ve teknoloji geliştirme merkezlerinin ekonomik kalkınmaya etkisi
R & d investment incentives and the effect of technology development centers on economic development
- Tez No: 616516
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZERRİN FIRAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Ve Denetim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
İnsanlığın tarihsel sürecine bakmak gerekirse mekanizasyonun olmadığı geleneksel toplumlarda tarım faaliyetleri önem arz etmekte olup dolayısıyla da bolluk içinde yaşamanın temel şartı da tarımda insan gücü idi. Toplum yaşam standartlarını arttırmak için önce toprağı işleme tekniklerini geliştirerek sebze ve meyve gibi ürünlerde bolluk elde etmeyi, gıda ihtiyacını karşılamak için daha fazla av hayvanı avlamayı hedeflemişlerdir. İnsanlar bu hedeflerine ulaşabilmek için fiziksel güç yerine zihinsel gücünü kullanmaya başlamasıyla sanayi devriminin de kapılarını açmıştır. Sanayi devrimi ile daha kaliteli malı daha düşük maliyetle çok miktarda üreten toplumlar bu anlayışla öteki toplumlara üstünlük sağlamışlardır. Dev sanayi tesisleri, üretim hatları, makineleşmiş insanlar çağın o bildik enstrümanları halinde vitrine çıkarak bilgi toplumu kavramı doğrultusunda modern teknolojileri ile ürünleri geliştirip küresel ölçekte pazarlayabilen, fikri becerilerini ekonomik değere çevirebilen yapılar, ekonominin itici gücü olmuştur. Ama birçok ülkenin orta gelir düzeyinden yüksek gelir düzeyine geçememesinin asıl sebebi bu ülkelerin modern teknolojiler kullanarak daha kaliteli ürünleri elde edememesi olarak gösterilmektedir. Bilgi toplumuna dönüşüm süreci üretim süreçlerini önemli ölçüde etkilemiştir. Hızla gelişen bilgi teknolojilerinin üretim ve hizmet süreçlerinde daha fazla kullanılmasıyla birlikte esnek üretim süreçleri ön plana çıkmış ve yenilikçi fikirleri kısa sürede yeni şirketlere ve ürünlere dönüşmeye başlamıştır. Esnek üretim süreçleri ile birlikte en kritik üretim girdisi olarak yenilik fikirleri öne çıkmıştır. Bugün yapılan birçok çalışmada, Ar-Ge ve yenilik süreçlerinde fikir aşamasının en kritik basamağı oluşturduğu ve daha çok sayıda yenilik fikrinin daha fazla değer yaratma potansiyelini tetiklediği vurgulanmaktadır. Ülkemizde de Ar-Ge ve yenilik faaliyetlerinin yürütüldüğü ve esnek üretim süreçlerinin hâkim olduğu Silikon Vadisi benzeri teknoparklar, kalkınmanın birer ara enstrüman olarak hızla kurulmaya ve gelişmeye başlamıştır. Bu çalışmanın amacı; ülkemizin rekabet edebilir gelişmiş ülkeler sıralamasına girebilmesi ve kalkınmasına yeni bir ivme kazandırılabilmesi için; yeraltı ve yerüstü kaynakları sınırlı her ülke gibi vazgeçilemez şansımız, zenginliğimiz olan bilgi merkezli odaklanarak, bilgiyi teknolojiye dönüştürecek, ekonomik değeri üretecek, start-up olarak adlandırılan, genellikle girişimci ruha sahip gençler tarafından kurulan veri, risk sermayesi kullanan, kuluçkalardan doğan şirketlerin organize edilmesini, istisnai haklar tanıyan yasal düzenlemelerle önlerinin açılmasını, bilgi ve sermaye birlikteliğinden ortaya çıkacak sinerjisinin kümelenmelerle sağlaması için kamunun yol gösterici, teşvik edici ve özendirici rolünün devreye girmesinin ne derece hayati önemini olduğunu ortaya koymaktır.
Özet (Çeviri)
By observing the history of human beings during the era where there wasn't mechanization among traditional communities agricultural actiuties were important and necessary to live in wealth. So manpower was the primary obligation for this communities to improve their life standards first developed their agricultural skills to get abundent quantitiy of vegetables&fruit. And they aimed to hunt more prey animals to get food. As people started to use their mental power instead of physical power the doors of the industry revolution opened for them. Communities which produce high quality products with in less cast in great amants with the help of industrial revolution became superior to other communities. Giant industry plants, production lines, mechanized people stogedon the store windows and structers. Which Can transform their ideas to economical values have become the propulsive force of the economy. But the main reason why most of the countries can not pass to high income levl from avarage income level has been viewed as these countries can't produce more quality products by using the modern technology. The process of transforming into information society has affected production processes in a considerable extent. Rapidly developing information technology has been used for producing and service processes more so flexible producing processes come to the forefront and their inno vative ideas have started to transform to new companies and products. With the help of flexible production processes the most critical production input,“innovative ideas”have come to the forefront. Mant studies performed these days emphasizes that during Re&D and innovation processes the idea level seems as the most critical step and induces more value creation. Technoparks like the ones in the Silicon Vallag has been appeared as the development of commercial instruments in our country, which Re&D and innovation facilitiep has been contucted as it has the flexible processes. The purpose of this study is, our country to be among the rivalry countries and gain acceleration to develop. Therefore as being one of the countries which has limited underground and overground resources our essential. Luck is to focus on knowledge centered, transform information to technology and produce values, set up companies which use risk fund generally by entrepreneur young people, organize companies those born from broodnest, pave the way by legal regulations so they can have exceptional rights. And the study displays the vital importance role of the public as being leading, encouraging and incentive to heap together with the synergy of information and fund together.