Deneysel süreçlerden rasyonalite tanımlamalarına: Ultimatom oyununa dayalı deney çalışması Erzincan ve İstanbul uygulamaları
From experimental processes to definitions of ratinality: Experimental study based on ultimatum game, Erzincan and İstanbul applications
  1. Tez No: 616515
  2. Yazar: ASLI CANSIN DOKER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF AKAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 197
Özet
Daha sonra doldurulacaktırBu tezin amacı, bireylerin bölüşüm ve adalet algılarını Ultimatom oyunları kapsamında Erzincan ve İstanbul illeri için karşılaştırmaktır. Çalışmada kullanılan deneylerde likert ölçekli beş faktörlü kişilik analizi, kıskançlık analizi, mutluluk analizi ve hayali toplum analizleri ültimatom deneyi öncesinde katılımcı profillerini incelemek amacıyla yapılmıştır. Çalışmada ültimatom oyununda 373 lisans öğrencisi katılımıyla 100 tl'lik bir miktarın paylaşımı deneylenmiştir. Çalışmadan elde edilen sonuçlara göre Erzincan ve İstanbul örneklemlerinin adalet olgularının iki şehirde anlamlı değişimler gösterdiği ve bunun nedenlerinin kalkınma, gelecek beklentisi, kişilik faktörleriyle ilişkili olduğu ortaya konulmuştur. Ekonometrik analizler çerçevesinde Probit Model tahmini ile elde edilen bulgularda katılımcıların etkin oyun süreçlerinde; mutluluk, gelir ve ikametlerinin anlamlı olduğu bulgusuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to compare the distribution and justice perceptions of individuals for the provinces of Erzincan and Istanbul within the scope of Ultimatum games. It is aimed to examine the participant profiles before the ultimatum experimen with using big five index, envy index, happiness index and imaginary society analyzes among likert scale. In this study, it was experimented ultimatum game with spiliting 100 TL amount of pie attending the participation of 373 undergraduate students. According to the results of the study, it was revealed that the justice cases of Erzincan and Istanbul samples showed significant changes in two cities and the reasons were related to development, future expectation and personality factors. It is also found with using pooled data on Probit model, there are significant relationship between in the participants' effective game processes and happiness, income and residence statistically.