Avrupalılaşma ekseninde Kosova'da kamu yönetiminin yeniden yapılanması
Europeanisation and restructioring public administration in Kosovo
  1. Tez No: 616525
  2. Yazar: AFRIM JUSUFI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HİKMET KIRIK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 285
Özet
Teorik bir kavram olarak Avrupalılaşma, liberalizm, ekonomik kalkınma ve demokrasiye dayanan ilerici bir fikir olarak kabul edilmektedir. Kosova, savaş öncesi Yugoslavya'nın dayattığı sosyalist-komünist sistemden, ABD ve AB'nin sistematik yönetim metodları, gerçekleştirilmesi zorunlu reform programları ve kapitalist ekonomik yapısal gereklilikleri neticesinde, demokratik sisteme geçiş yolunda önemli adımlar atmıştır. Bu çalışma kapsamında, bakanlıkların merkezi düzeyindeki belediyelerde sorumlu yetkilileri ile yapılan görüşmeler, yerel düzeyde siyasi parti görüşmeleri, bilimsel çalışmalar, sivil toplum kuruluşları ile görüşmeler, arşivler, kamu yönetimi yasaları, Kosova Cumhuriyeti dergileri, EU-SIGMA raporu gibi metodlar kullanılmıştır. Kurumlar özelinde yapılan araştırma ve analizler sırasında, merkezi yönetimin sivil personel üzerinde zorlayıcı tedbirlerinin varlığı dikkat çekmektedir. Ülke genelinde yapılan değerlendirmede ise azınlıkların iyi temsil edildiğini, AB raporlarına göre ülkede bir takım yolsuzlukların söz konusu olmasına karşılık, bu oranlarda ciddi düşüşlerin tespit edildiğini ve istirarlı bir mücadele yürütüldüğünü söylemek mümkündür. Stratejik bir planın gerçekleştirilmesi noktasında profesyonel insan kaynakları anlamında birtakım sorunların varlığı ise göz ardı edilememektedir. SIGMA AB rapor ve analizleri, savaş sonrası dönemde Kosova'nın kamu ve yerel yönetimlerde gerçekleştirilen reformlar bağlamında önemli gelişmeler kaydettiğini göstermektedir. Fakat tüm gelişmelere karşın, AB normlarına uygunluğun bir zaman gerektirdiği açıktır. AB ilerleme raporları, merkezi ve yerel düzeylerde kamu idareleri aracılığıyla yapılan kişisel analizlere dayanılarak, Kosova'da yönetimin parti bazında siyasallaşmasının temel sorunlardan olduğu söylenebilmektedir. Yönetimde şeffaflığın artması ile, yasal düzenlemelere, taslaklara ve belgelere elektronik olarak erişilebileceğinden, hesap verilebilirliğin ve bu yöntemle yönetimin denetlenmesinin sağlanabileceği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
As a theoretical concept, Europeanization regarded as a progressive idea, which based on liberalism, economic development and democracy in Kosovo and European Union countries. Kosovo has taken an important step towards the transition from the socialist-communist system, imposed by the pre-war Yugoslavia, to the democratic system because of the systematic management methods of the USA and the EU, the necessary reform programs and capitalist economic structural requirements. Within the scope of this study, I used methods such as; interviews with responsible authorities in central level of municipalities, political party meetings at local level, international official interview of EU, scientific studies, interviews with non-governmental organizations, archives, public administration laws, magazines of Republic of Kosovo and EU-SIGMA report. During the research and analysis of the institutions, we have found that the central administration overburdened with civilian staff. According to the countrywide assessment, even though there are some corruptions in the country in reference to the EU reports, it is possible to say that minorities well represented, serious decreases have detected and a stable struggle has carried out. The problem of professional human resources in the realization of a strategic plan turns out to be a major obstacle to the implementation of reforms. During the interviews, analyzes of the SIGMA EU report findings on local and central institutions Kosovo has advanced in the reform system in public and local administration during the postwar period but it takes time to comply with EU requirements. Based on EU progress reports and personal analysis through the central and local levels at ministry and public administration, we have found that the main obstacle is politicizing the administration on a party basis. We can conclude that, transparency in administration has increased, legal regulations, drafts and documents are available electronically, hence accountability is improved.