İklim diplomasisi bağlamında AB-Türkiye ilişkilerinin değerlendirilmesi
Evaluation of EU-Turkey relations in the context of climate diplomacy
  1. Tez No: 830575
  2. Yazar: MUSTAFA BERKAY KEKÜL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DAMLA BAYRAKTAR AKSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Küresel Siyaset ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Küresel Siyaset ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
İklim değişikliğiyle mücadele, Birleşmiş Milletler (BM) süreçleri çerçevesinde çok boyutlu bir disiplin haline gelmiş ve uluslararası ilişkilerde küresel iklim yönetişiminin ve iklim diplomasisinin gelişimine katkıda bulunmuştur. Bu çalışmada, başta Paris Anlaşması olmak üzere küresel iklim yönetişiminin inşasında belirleyici role sahip süreçler incelenecektir. Küresel iklim yönetişiminde bir aktör olarak Avrupa Birliği (AB)'nin normatif liderlik dinamikleri, AB'nin iklim diplomasisinde izlediği yol haritası ve uzun vadeli iklim politikaları üzerinden analiz edilecektir. Çalışmada Türkiye'nin Avrupalılaşma eğilimi etrafında gelişen iklim politikaları süreç takibi yöntemi aracılığıyla izlenerek sürdürülebilir kalkınma ekseninde sağlanabilecek somut faydalara odaklanılacaktır. Bu anlayışla, ikili ilişkilerde diyaloğun güçlendirilebileceği bir alan olarak iklim diplomasisinin AB-Türkiye ilişkilerindeki rolü ele alınarak çevre politikaları ve Avrupa çalışmaları alanlarına katkı yapılması amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Fight against climate change has become a multifaceted discipline around the United Nations processes and has contributed to the development of global climate governance and climate diplomacy. In this study, the defining processes around global climate governance, especially the 2015 Paris Agreement will be analyzed. The study will examine the European Union (EU)'s normative leadership dynamics as an actor in global climate governance around the EU's climate diplomacy roadmap and long term climate policies. The study will monitor Turkey's climate policies developing around Europeanization tendency through the process tracing method and will focus on the concrete benefits that Turkey can provide centered around its sustainable development goals. As an area where bilateral dialogue can be strengthened, the study will discuss the role of climate diplomacy in EU-Türkiye relations to contribute to the fields of environmental policies and European studies.