Europeanization of minority rights in Bulgaria: Turks of Bulgaria as a case study
Bulgaristan'da azınlık haklarının Avrupalılaşması: Türk azınlığı örneği
- Tez No: 347305
- Danışmanlar: DOÇ. DR. M. FATİH TAYFUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu tezin amacı Bulgaristan'ın son yirmi yılı aşkın dönemde azınlık hakları rejiminde yaşanan dönüşümün boyutlarını ve limitlerini, ülkede yaşayan Türk azınlık merkeze alınarak 'Avrupalılaşma' kavramsal çerçevesi ekseninde incelemektir. Bu soruya cevap aramak için söz konusu dönem analitik kolaylık sağlaması açısından Avrupa Birliği'nin Bulgaristan üzerinde artan etkisi dikkate alınarak 1989-1999, 1999-2007 ve 2007-2012 olmak üzere üç ana alt kısma ayrılmıştır. Çalışmanın vardığı temel sonuç, Bulgaristan'da Türk azınlığın haklarının iyileştirilmesi konusunda önemli adımlar atılmış olmakla beraber genel olarak azınlık haklarının Avrupalılaşması sürecinin parçalı, kısıtlı ve doğrusal olmayan bir seyir izlediği yönündedir. Bu sonuç, Avrupalılaşmanın azınlık hakları gibi AB düzeyinde standartlaşmış politika alanları arasında yer almayan ve bu nedenle ulusal düzeyde karar alma süreçlerinin baskın olduğu bir alanda üye ülkeler arasında büyük farklılıklar gösterebileceğini öngören literatürle uyumluluk göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to find an answer to the following question: What are the shifts and continuities of Bulgaria's minority policy over the last two decades and what is the impact of the EU, thereby Europeanization, in the process, if any? To answer to this question, three sub-periods (1989-1999, 1999-2007 and 2007-2012) are to be investigated separately to reveal the role of the EU in the process. In this context, this study develops a historical perspective on Bulgaria's treatment of Turkish minority as a case study. The overall conclusion of this study is that Europeanization of minority rights in Bulgaria has remained fragmented, restricted and limited. The findings of this study confirm other studies in the relevant literature in the sense that EU's leverage on minority rights is rather limited and non-linear especially in comparison to other standardized policy areas.