Matriks organizasyon ve Türkiye Vagon Sanayi A.Ş.'de matriks yapının tasarlanması
- Tez No: 61652
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLTEKİN YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
ÖZET Matriks Organizasyonu ülkemiz için yeni bir kavram olup, yeni yeni uygulanma alanları bulabilmektedir. Ancak görülmüştür ki uygulandığı firmalara büyük faydalar sağlamaktadır. Bu tezde matriks organizasyonla ilgili geniş açıklamalar hakkında genel açıklayıcı bilgiler vermektedir. Buradaki amaç, konuya uzak olanların bilgilendirilmesidir. Üç bölümden meydana gelen tezin, birinci bölümünde, Yönetim, Yönetici, Ogranizasyon tanımları, teorileri, temel ilkeleri, departmanlara ayrılması, organizasyon yapışırım türleri, yeni organizasyon yapılan hakkında bilgi vermektedir. Çünkü bu kavramlar netleşmeden matriks organizasyon yapısını kavrayabilmek mümkün değildir. İkinci Bölümün birinci kısmında, proje organizasyonu, ele alınmıştır. İkinci kısmında ise, matrik organizasyon tanımı, özellikleri, tercih sebepleri, oluşum süreci, bu organizasyondaki roller ve matriks organizasyon için organizasyonel formlar hakkında açıklamalarda bulunmuştur. Daha sonra ise sırasıyla matrik yönetimde organizasyonel gelişme, matriks yönetimde etkinliğin artırılması, bu yapının sorunları, matriks yönetimde insan faktörü, ikili liderliğin değerlendirilmesi, uluslararası projelerde matriks organizasyon, matriks yönetimde kalite çemberi modeli, matriks için enformasyon sistemi, matriks yönetim ve etkin iletişim (Haberleşme), matriks personelin motivasyonu hakkında açıklamalar takip etmiştir. Üçüncü bölümde ise, Tüvasaş'a ait genel bilgiler (tarihçesi, mevcut geleneksel organizasyon yapısı), bir KİT kuruluşu olması dolayısıyla taşıdığı sorunlar, TÜVASAŞ'ı matriks yapı seçmeye iten zorunluluklar, TÜVASAŞ için matriks yapının oluşturulması ve uygulanması, matriks yapı ile TÜVASAŞ 'da meydana gelecek muhtemel değişiklikler ile organizasyon yapısının, matriks anlayışla irdelenmesi izlemiştir. XII
Özet (Çeviri)
SUMMARY Matrix organization is a new concept for our country and it has yet been initiated in Turkey. Hower, it's seen that matrix organization has been very much fruitful for the companies for which it has been applied. In this thesis general information for matrix organization is given. The aim of the thesis is to inform individuals who are unfamiliarized with the subject. Within the first section of the thesis which is consisting of three sections totally, information for management, manager, organization definitions and theories and basic principles, functional dividing, organization types and new organization structures is given. It's not possible to understand about matrix organization structure without making clear these concepts. Project organization is subjected to the first part of second section and within second part; definition, charecters, reasons for choice, formation process of the matrix organization and distribution of roles and organizational forms are explained. Furthermore, other subjects explained in this part are organizational development in matrix management increasing affectivines in matrix management, structural problems, human being factor in matrix management, evaluation of dual leadership, matrix organization for international projects, quality circle in matrix management, information system for matrix, matrix management and effective communication, motivation of matrix personnel. In third section, general information for TÜVASAŞ (history and current traditional organization structure of it), problems living in it's structure due to it's state-owned company, reasons which are obliging it to choice matrix organization design of matrix structure for TÜVASAŞ and it's application and possible changes of traditional organizational structure of TÜVASAŞ ta be arised due to application of matrix structure are explained and organizational structure of it is evaluated in the frame of matrix concept. XIII