Reflections of American multiculturalism and generational conflict in Amy Tan's (The Joy Lock Club, The Kitchen God's Wife, The Bonesetter's Daughter, and The Hundred Secret Senses) books in American literature
Amerikan edebiyatında Amy Tan'ın The Joy Lock Club (TalihKuşu), The Kıtchen God's Wıfe (Mutfak Tanrısı), TheBonesetter's Daughter (Çıkrıkçının Kızı) ve The HundredSecret Senses (Yüz Gizli Duyu) eserlerinde Amerikan çokkültürlüğünün yansımaları ve kuşak çatışması
  1. Tez No: 811489
  2. Yazar: MİSABETTİN CİDAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT CERCİS TANRITANIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bir kültürü oluşturan tüm beşeri ve coğrafi unsurların rastgele, aniden oluşmadığının yakın zamandaki en çarpıcı kanıtlarından biri de Amerikan kültürüdür. Amerikan ulusunda sonradan, dünya çapında yaşayan, neredeyse tüm kültürlerden insanların çeşitli sebeplerle bir araya gelip Amerika kıtasında eski, kadim bir kültürü de içinde eriterek, yeni bir toplum ve kültür oluşturma çabasını görmek mümkündür. Birbirinden çok farklı kültürlerin bir arada aynı tonu ya da aynı uyumu vermesi de aynı derecede zordur. Uyumu yakalayabilmenin ön şartlarından biri de birbirine benzemek ya da ortak paydada buluşmaktır. Aşırı göç ile birlikte Amerikan toplumu da bu sancıyı yıllarca çekmiştir. Amy Tan Çin'den Amerika'ya Göç eden bir ailenin kızı olarak bu çok kültürlülüğe ve kültür çatışmaları ile birlikte aile içi kültür ve kuşak çatışmalarını eserlerinde Anadolu halısı motifleri gibi ilmek ilmek edebi bir üslup ile dokumuştur. Bu çalışmada, Çok kültürlülüğün ve kuşak çatışmalarının oluşturduğu problemlerin romanlara yansıması ele alınmıştır. Seçilen eserlerdeki kültürel çatışma örnekleri, kültür ve kimlik karmaşasının toplumsal bir sorunu olarak romanlardaki kişiler üzerinden zaman, mekân ve olay örgüsü çerçevesinde çözümlenmiştir. Bu doğrultuda başka kültüre sahip insanların kendi kültürlerinden vazgeçmeden yeni bir kültür ile yaşamaya çalışma çabaları ve karşılaştıkları zorluklar kahramanların dilinden aslında yazarın kökenine ve bu gününe ışık tutulmuştur. Bu bağlamda eserden alıntılar yaparak sorunun tespitini yaparken toplum bilim açısından da eseri ele almış olacağız. Kültür ve kuşak çatışmasının Amerikan göçmenleri üzerindeki etkileri araştırmadan önce kültür ve öğelerini, Amerikan çok kültürlülük yapısının tarihi incelenecektir. Üniter toplum yapılarında bile sorunlar yaşanabiliyorken, köken olarak karma karışık bir toplumda iletişimden yaşama, tüm insani münasebetlerde sorunların yaşanmasının doğasına, yazarın farklı dönemlerde kaleme aldığı dört farklı romanını kronolojik sırasına göre inceleyerek vurgu yapılacaktır. Seçilen eserler ve kronolojik sırası; The Joy Luck Club ile başlayıp, The Kitchen God's Wife, The Hundred Secret Senses ve The Bonesetter's Daughter ile sınırlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
American culture is one of the most striking proofs that all the human and geographical elements that make up a culture do not occur randomly and suddenly. In the American nation, it is possible to see the efforts of people from almost all cultures living around the world to come together for various reasons and to create a new society and culture by dissolving an ancient culture on the American continent. It is equally difficult for very different cultures to give the same tone or harmony together. One of the prerequisites for achieving harmony is to be similar or have many things in common. Amy Tan, as the daughter of a family immigrated from China to America, weaved multiculturalism, culture conflict, intrafamily culture, and generational conflict in her works with a literary style like Anatolian carpet motifs. This study discusses the reflection of the problems created by multiculturalism and generation conflicts in the novels. The examples of cultural conflict in the selected works have been analyzed as a social problem of the culture and identity confusion within the framework of time, space and plot through the persons in the novels. In this respect, the efforts of people from other cultures to live with a new culture without giving up their own culture and the difficulties they encounter have shed light on the author's origin from the characters' tangue. In this context, while determining the problem by quoting from the work, the work has been analyzed in terms of sociology. Before researching the effects of culture and generational conflict on American immigrants; cultural elements, and the history of the American multicultural structure has been studied. While problems can be experienced even in unitary state structures, the nature of experiencing problems in all human relations from communication to living in a mixed society will be emphasized by examining four different novels written by the author in different periods in chronological order. Selected works and their chronological order begins with The Joy Luck Club and limited to The Kitchen God's Wife, The Hundred Secret Senses, and The Bonesetter's Daughter.