Faizsiz finans kurumlarında şube yöneticilerinin performanslarının ölçülmesi
- Tez No: 61656
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HİLMİ KIRLIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
ÖZET Faizsiz fınanskurumu, uzun vadede verimlilik artışından dolayı yüksek gelişme potansiyeline sahip rekabet üstünlüğü olabilecek firmalara ve diğer uzmanlık hizmetleri sunarak girişimci firmalara piyasa değer artışı sağlamak ve belli bir süre sonra bu yatırımdan çıkarak yüksek kazanç elde etmeyi amaçlamaktadır. Faizsiz finans kurumları bu fonksiyonunu, özellikle günümüzde önem arz eden bilgisayar ve ekonomik alanlarda teknolojik yenilik getiren veye getirme kabiliyetine sahip olan küçük ve orta büyüklükteki firmaların desteklenmesinde gösterebileceklerdir. Faizsiz finans kurumunun girişimci firmaları destekleme biçimi faizsiz ve kâr-zarar ortaklığına dayanan hisse senedi mukabili olacaktır. Faizsiz finas kurumlarının 'Mudaraba', 'Murabaha', 'Muşaraka' ve 'Leasing' metodlan bu kurumun finansal metodlarıdır. Son bir kaç yıldır Türkiye'nin gündeminde olan faizsiz finas kurumlan nın, İslâm ülkelerinde uygulaması büyük boyutlara ulaşmıştır. Türkiye açısından büyük önem arz eden ve hukuki yapılanması tamamlanan bu sistemin uygulanmasına devam edilmesi zorunluluk arz etmektedir. Şube yöneticilerinin başarı durumları tesbit edilirken; şubenin kuruma olan toplam kâra katkısı, şubenin plasman ve mavduat rakamları toplamı, şubenin toplam döviz girdi ve çıktısı, şubenin finansman ortaklıklarının hacmi, şube ortaklıklarının kârlılığı, şubenin bir ortaklığının kâr ortalaması, şubenin yeni ortaklarının sayısı, şubenin mevduat hesaplarının rezerv ortalaması gibi ölçülerden biri ya da bir kaçı dikkate alınabilir. IX
Özet (Çeviri)
SUMMARY Private Finance Houses are an activity for those firms which have competivie advantage and high potential for development because of productivity improvements in the long run. It serves the firms in terms of finance and expertness and provides high provit from the ealier supported investment. Private Finance Houses can perform this function by supporting small and medium scale firms which have the capacity of innovation in economy and computer fields. Private Finance Houses supports the firms in excange for profit-loss based share. 'Mudaraba', 'Murabaha', 'Muşaraka' and 'Leasing' metods of private finance houses are financial metods of those finance houses. Although it's in the agenda of Turkey recently, the system is very common in the Islamic countries. The importance of the system for Turkey and completed legal structure necessitate to implement the system.