AB muhasebe uygulamaları ile Türkiye muhasebe uygulamalarının karşılaştırılması
Comparing about the accounting procedures between the European Union and Turkey
- Tez No: 61657
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HİLMİ KIRLIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
ÖZET Avrupa Komisyonu'nun Dördüncü, Yedinci ve Sekizinci Yönergeleri, Avrupa Birliği 'ndeki şahıs ve grup şirketlerine ait muhasebe kayıtlarının harmonizasy onunu sağlamaktadır. Bu Yönergeler, muhasebe standartlarına uyum bakımından Genel bir katkı sağlamakta, hesapların karşılaştınlabilir bir şekilde düzenlenmesine imkan vermektedir. Böylece, Birliğin her tarafında, hesapların güvenli bir şekilde, karşılıklı olarak aktarılması ve karşılıklı olarak tanınması sağlanmaktadır. Dördüncü Yönerge, sınırlı sorumlu şirketlerin hepsi için mali tablo düzenlenmesini zorunlu kılmaktadır. Yedinci Yönerge konsolidasyonla ilgilidir. Sekizinci Yönerge ise muhasebe hesaplarının kanuni denetimini düzenlemektedir. Bu çalışmada, Dördüncü, Yedinci ve Sekizinci Yönergeler ile Türkiye'deki muhasebe uygulamaları arasında bir karşılaştırma yapılmıştır. Farklılıklar tespit edilmiş, gereken çözümler önerilmiştir. Avrupa Birliği ile ülkemiz muhasebe uygulamaları arasında bulunan bazı yapısal ve yasal farklılıklar ise tam üyeliğin gerçekleşmesinden sonra giderilebilecektir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The Fourth, The Seventh and The Eighth Company Law Directives of Europen Commission provide a harmonized basis for the preparation of the accounts of individual companies and groups of companies in The Europen Union. The Directives have been successful in bringing about a general raising of accounting standarts, in improving the comparability of accounts and thus the conditions for crossborder business and in allowing the mutual recognition of accounts for the purposes of quatation on securities exchanges throughout The Union. The Fourth Council Directive requires all limited liability companies to prepare annual accounts. The Seventh Council Directive concerns consolidated accounts. And The Eighth Council Directive puts in statutory audits of acounting documents. In this M.S. Thesis, made a comparison about the accounting procedures between The Fourth, The Seventh The Eighth Council Directives and the accounting procedures of Turkey. The differences in terms of law and structure between The Europen Union and Turkey's accounting procedures will be eleminated after the completeness of the full membership. rx