Ay'ın evreleri ve güneş aktiviteleri ile inme sıklığı, inme tipi ve inmenin sonlanımı arasında ilişkinin araştırılması
Investigation of the relationship between moon phases and solar activities and stroke frequency, stroke TYPE and stroke outcome
- Tez No: 616576
- Danışmanlar: PROF. DR. SULTAN TARLACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Nöroloji, Astronomy and Space Sciences, Neurology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Nörobilim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
İnme mortalite ve morbidite oranı yüksek; ekonomik, manevi yükü ağır bir hastalıktır. Bu çalışmadaki amacımız inme vaka yoğunluğunun, inme alt tiplerinin, inme sonlanımının Ay evreleri ve Güneş hararet-sakinlik dönemleriyle ilişkisini araştırmaktır. Biz bu çalışma ile bir inme merkezi olan Dr. Sadi konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde geriye dönük 1 yıllık kayıtları inceleyerek acil servise inme ön tanısı ile başvuru yapıp gerekli muayene ve tetkikler sonucunda akut inme tanısı ile nöroloji servisi veya nöroloji yoğun bakım servisine yatışı yapılan hastaların inme sıklığı, inme tipi ve inme sonlanımı ile Ay evreleri ve Güneş aktiviteleri arasındaki ilişki incelenmiştir. Yaptığımız çalışma sonucunda akut inme tanılı hastaların Ay'ın yeniay, ilkdördün, dolunay, sondördün evrelerinde yoğunluğu daha az olduğu tespit edilmiştir. Ay'ın aydınlanma oranı ile inme arasındaki ilişkide; aydınlanma oranı en az, yarı aydınlık ve en fazla olduğu dönemlerde inme olgularının daha fazla olduğu saptanmıştır. Ay'ın Güneş ile Dünya'ya göre geometrik konumuna göre inme yoğunuğuna baktığımızda en az inme başvurusunun Ay'ın 90° sağda ve solda olduğu anlarda gerçekleştiğini belirlenmiştir. Elde ettiğimiz sonuçlara göre Güneş leke sayısı arttıkça hastaneye başvuran inme tanılı hastaların klinik durumunun göstergesi olan bilinç düzeyleri ve nörolojik sekeli gösteren Rankin puanları giderek arttığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
As the mortality and morbidity of stroke are high, Its economical and mental burden is high as well. Our aim in this study is to investigate the relationship of stroke case severity, subtypes, outcomes to the Sun activities and Moon in different phases. This research was conducted at Sadi Konuk Training and Research Hospital by examing retrospectively 1-year records from the emergency department of suspected cases of stroke. The collected details were the result of the physical examination, History of stroke, stroke type, and the outcome for patients who were admitted to the neurology department or to the neurology intensive care unit. This was examined against the moon phases and solar activities. As a result of our study, it was determined that the patients with acute stroke were less concentrated in the phases of the Lunar New Moon, First Quarter, Full Moon, and the Last Quarter. In the relationship between the moon's shininess degree and stroke; It was determined that stroke cases were higher in periods when the enlightenment degree was minimum, half-bright and the brightest. When we look at the intensity of the stroke according to the geometric position of the Moon with respect to the Sun and the Earth, it has been determined that the least stroke admission takes place when the Moon is at a 90 ° degree(right and left). On the other hand, in terms of solar activities, as the number of sunspots increased, it was found that the consciousness levels of patients diagnosed with stroke and the Rankin scores gradually increased.