18-30 yaş arası bireylerin vücut kitle indekslerine göre internet bağımlılığı ve yeme alışkanlıkları arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
The evaluation of relationship between internet addiction and eating eating habits according to body mass index of individuals among the ages of 18-30
  1. Tez No: 616577
  2. Yazar: PINAR AYGÜNDÜZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALPTEKİN ÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bağımlılık Danışmanlığı ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu araştırmanın amacı, 18-30 yaş arası bireylerin vücut kitle indeksi değerlerine göre internet bağımlılığı ve yeme alışkanlıkları arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Araştırmada, yeme tutumu ile internet bağımlılığı arasındaki ilişkinin tespit edilmesinin ve bireylerin sosyo-demografik özelliklerine göre uygulanan ölçeklerden elde edilen bulgular üzerinden değerlendirme yapılması amaçlanmıştır. Araştırmanın örneklemini, İstanbul ilinde bulunan 18- 30 yaş aralığın da 247 kadın ve 169 erkek olmak üzere toplam 416 üniversite öğrencisi kapsamaktadır. Bu araştırmada katılımcılara Sosyo Demografik Veri Formu, İnternet Bağımlılığı Ölçeği ve Yeme Tutumu Testi uygulanmıştır. Araştırma da elde edilen veriler üzerinden tanımlayıcı istatiksel metodlar, Student T Testi, Mann Whitney U Testi, One-way Anova Test, Kruskal Wallis Testi, Spearman's Korelasyon Analizi kullanılmıştır. Bu araştırmanın sonucunda; 18-30 yaş arası bireylerin vücut kitle indeksi değerlerine göre internet bağımlılığı ile yeme tutumu arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki saptanmamıştır. Ancak vücut kitle indeksi değerlerine göre zayıf ve fazla kilolu olan bireylerin internet bağımlılığı toplam puanı ile yeme tutumu toplam puanı arasında istatiksel olarak zayıf bir ilişki olduğu görülmüştür. Tüm olgularda ise bireylerin internet bağımlılığı ve yeme tutumu arasında pozitif yönlü (internet bağımlılığı puanı arttıkça, yeme tutumu toplam puanı da artan) zayıf bir ilişki saptanmıştır. Üniversite öğrencilerinde yeme bozukluğu görülme durumuna göre internet bağımlılığı incelendiğinde ise yeme bozukluğu görülen üniversite öğrencilerinde internet bağımlılığının daha yüksek olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine whether there is a relationship between internet addiction and eating habits according to body mass index values of individuals aged 18-30 years. In this context we aimed to determine the relationship between eating attitude and internet addiction and to evaluate the findings obtained from the scales applied according to socio-demographic characteristics of individuals. The sample of the study consists of 416 university students (247 females and 169 males) who are in the 18-30 age range and living Istanbul. Socio-Demographic Data Form, Internet Addiction Scale and Eating Attitude Test were applied to the participants. Descriptive statistical methods, Student T Test, Mann Whitney U Test, One-way Anova Test, Kruskal Wallis Test, Spearman's Correlation Analysis were used to analyze the data. As a result; we found that there is no statistically significant relationship was found between internet addiction and eating attitude according to body mass index values of individuals between 18-30 years. However, we found a weak relationship between the total score of internet addiction and eating attitude total score of individuals who were weak and overweight according to body mass index values. In all cases, we found a weak positive relationship between internet addiction and eating attitude of the individuals (the higher the internet addiction score, the higher the total score of eating attitude). When internet addiction is examined according to the state of eating disorder among university students, internet addiction is higher among university students with eating disorder.