İnflamatuar bağırsak hastalıkları ve kolon displazilerinde LGR5 ekspresyon düzeyinin karşılaştırılması ve hastalık aktivitesi ile ilişkisi
Comparison of the LGR5 expression levels in inflammatory bowel diseases and colon dysplasia and its relationship with disease activity
- Tez No: 616592
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN ÖZKAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Giriş ve Amaç: İnflamatuar bağırsak hastalıkları ve kolorektal karsinom sık görülen hastalıklardandır. Literatürde kolorektal kanserlerle alakalı intestinal kök hücrelere yönelik çeşitli çalışmalar mevcuttur. İnflamatuar bağırsak hastalıkları ve kolon displazilerinde ise hastalık etyolojisi-prognozuna yönelik intestinal kök hücreler ile yapılan çalışma sayısı oldukça azdır. Çalışmamızda inflamatuar bağırsak hastalıkları ve kolon displazilerinde Lgr5 ekspresyon düzeyinin belirlenmesi ve inflamatuar bağırsak hastalıklarında hastalık aktivitesi ile Lgr5 ekspresyon düzeyinin ilişkisinin değerlendirilmesi hedeflenmiştir. Gereç ve Yöntem: Çalışmamızda her biri 20 kişiden oluşan 5 grup belirlenmiştir. Bu gruplar kontrol grubu, aktif ülseratif kolit grubu, aktif crohn hastalığı grubu, remisyonda ülseratif kolit-crohn hastalığı grubu ve displazi grubuydu. Bu hastalar Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Gastroenteroloji Bilim Dalı endoskopi ünitesinde 09/2017-05/2019 tarihleri arasında kolonoskopi yapılarak biyopsi alınan kişiler arasından retrospektif olarak seçildi. Klinik, laboratuvar, endoskopik, patolojik açıdan değerlendirildi. Lgr5 ekspresyon düzeyi, biyopsiler sırasında alınmış olan doku örneklerinde immünhistokimyasal olarak değerlendirildi. Bulgular: Çalışmamızda intestinal kök hücre belirteci olarak kullanılan Lgr5 ekspresyonunun, kontrol grubu mukozası ile aktif ülseratif kolit ve aktif crohn hastalığı gruplarında anlamlı olarak değişmediği tespit edilmiştir (p=0,640; p=0,265). Lgr5 ekspresyonu, remisyondaki ülseratif kolit ve crohn hastalığı grubunda ve displazi grubunda, kontrol grubundaki mukozaya göre anlamlı olarak daha yüksek tespit edilmiştir (p=0,001; p=0,024).
Özet (Çeviri)
Objective: Inflammatory bowel diseases and colorectal carcinoma are common diseases. There are several studies in the literature on intestinal stem cells related to colorectal cancers. In inflammatory bowel diseases and colon dysplasia, the number of studies with intestinal stem cells for disease etiology-prognosis is very limited. Our study is aimed to determine the level of Lgr5 expression in inflammatory bowel diseases and colon dysplasia and to evaluate the relationship between disease activity and Lgr5 expression levels in inflammatory bowel diseases. Method: In our study, 5 groups each consisting of 20 people were identified. These groups were the control group, active ulcerative colitis group, active crohn disease group, remission ulcerative colitis-crohn disease group and dysplasia group. These patients were retrospectively selected from the individuals who underwent biopsy at the endoscopy unit of Ankara University Faculty of Medicine Gastroenterology Department between 09/2017-05/2019. Clinical, laboratory, endoscopic and pathological evaluations were made. Lgr5 expression levels was evaluated immunohistochemically in tissue samples taken during biopsies. Results: Our study found that Lgr5 expression used as intestinal stem cell marker did not significantly change in the control group mucosa and active ulcerative colitis and the active crohn disease group (p=0,640; p=0,265). Lgr5 expression was significantly higher in remission ulcerative colitis and crohn's disease group and dysplasia group than the control group mucosa (p=0,001; p=0.024).