Giresun üniversitesi Prof.Dr. A. İlhan Özdemir Eğitim ve Araştırma Hastanesi mikrobiyoloji hasta hizmetleri laboratuvarına gelen klinik örneklerden izole edilen maya suşlarının konvansiyonel yöntemlerle identifikasyonu
Identification with conventional methods of yeast strains were isolated from clinical specimensincoming to the microbiology patient services laboratoryof Prof.Dr. A. İlhan Özdemir Training and Research Hospital Giresun University
- Tez No: 616599
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NEJLA CEBECİ GÜLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Amaç: Klinik örneklerden izole edilen Candida izolatlarının konvansiyonel yöntemler ile tür düzeyinde identifikasyonu amaçlanmaktadır. Bu yolla konvansiyonel yöntemlerin karşılaştırılması ve klinik örneklerin ait olduğu hastanenin tür dağılımının belirlenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmada, Giresun Üniversitesi A. İlhan Özdemir Eğitim ve Araştırma Hastanesi servislerinden Mikrobiyoloji Hasta Hizmetleri Laboratuvarı'na Şubat 2017-Aralık 2018 tarihleri arasında gönderilen klinik örneklerden (67 kan ve 117 idrar izolatı) izole edilen toplam 184 maya izolatı kullanılmıştır.İzolatların identifikasyonu germ tüp, kromatik agar(ChromID® Candida Agar) ve mısır unu-tween 80 agar testleri ile gerçekleştirilmiştir. Bulgular: Çalışma izolatları,konvansiyonel testlerin sonuçları birlikte değerlendirildiğinde; 66 (%35,9)'sı C. albicans, 58 (%31,5)'i C. parapsilosis, 39 (%21,1)'u C. tropicalis, 12 (%6,5)'si C. glabrata, 6 (%3,3)'sı C.krusei, 3 (%1,6)'ü C. kefyr olarak identifiye edildi. İzolatların 6 (%3,3)'sı (4 idrar, 2 kan kültürü izolatı) germ tüp testi negatif olmasına rağmen kromatik agarda açık mavi koloni rengi ve mısır unu-tween 80 agarda klamidospor yapısı gözlendiğinden C. albicans olarak değerlendirildi.Kan kültürü izolatları izolasyon sıklığına göre azalarakC. parapsilosis, C. albicans, C. tropicalis ve C. glabrata; idrar izolatları iseC. albicans, C. tropicalis, C.parapsilosis, C.glabrata, C.krusei, C. kefyr olarak identifiye edildi. Çalışma izolatları, sıklık sırasıyla genel anestezi ve reanimasyon, cerrahi, cerrahi ve travma, dahiliye, nöroloji, koroner ve palyatif yoğun bakım hastalarının kan ve idrar örneklerinden izole edildi. Hastanın yaşı arttıkça Candida izolasyon oranının arttığı tespit edildi. Sonuç:Germ tüp, kromatik agar ve mısır unu-tween 80 agar testleri, Candida izolatlarının tür düzeyinde identifikasyonunda yeterli ancak kısmen emek yoğun, zaman alıcı ve subjektif niteliktedir.
Özet (Çeviri)
Objective:It is aimed to identify Candida isolates isolated from clinical samples at species level by conventional methods.In this way, it was aimed to compare the conventional methods and to determine the species distribution of the hospital to which the clinical samples belong. Materials and Methods: In this study, it used to total 184 yeast isolates isolated from clinical samples (67 blood and 117 urine isolates) which were sent between February 2017-December 2018 to the Microbiology Patient Services Laboratory from the wards of Giresun University A. Ilhan Ozdemir Training and Research Hospital. Identification of the isolates was performed by germ tube, chromatic agar (ChromID® Candida Agar) and corn meal-tween 80 agar tests. Results: When the results of conventional tests were evaluated together; of isolates 66 (35.9%) were as C. albicans, 58 (31.5%) were C. parapsilosis, 39 (21.1%) were C. tropicalis, 12 (6.5%) were C. glabrata, 6 (3.3%) C. krusei and 3 (1,6%) C. kefyr were identified.Although 6 (3.3%) of the isolates (4 urine, 2 blood culture isolates) were negative for germ tube test, it were evaluated as C. albicans for light blue colony color on chromatic agar and chlamidospor structure on corn agar-tween 80 agar.Blood culture isolates were identified according to the frequency of isolation(decreasing) as C. parapsilosis, C. albicans, C. tropicalis and C. glabrata; urine isolates were as C. albicans, C. tropicalis, C. parapsilosis, C. glabrata, C. krusei, C. kefyr.The study isolates were isolated from blood and urine samples of general anesthesia and reanimation, surgery, surgery and trauma, internal medicine, neurology, coronary and palliative intensive care patients, decreasingrespectively. Candida isolation rate was found to increase with increasing patients age. Conclusion: Germ tube, chromatic agar and cornmeal-tween 80 agar tests are sufficient in species level identification of Candida isolates but partially labor intensive, time consuming and subjective.