Ayaktan tüberküloz tedavisi alan hastaların psikososyal uyumlarının değerlendirilmesi
Evaluation of psychosocial compliance of outpatients treated with tuberculosis
- Tez No: 616617
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELÇİN BABAOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu araştırma ayaktan tüberküloz tedavisi alan hastaların psikososyal uyumunu ve etkileyen faktörleri belirlemek amacı ile yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini Şubat -Mayıs 2019 tarihleri arasında İstanbul'da bir göğüs hastalıkları hastanesinin tüberküloz polikliniklerinde ayaktan tedavi gören 106 hasta oluşturmuştur. Veriler, Tanımlayıcı Bulgular Formu ve Hastalığa Psikososyal Uyum-Öz Bildirim Ölçeği (PAIS-SR) ile toplanmıştır. Verilerin analizinde standart sapma, ortalama, frekans, medyan, ortanca ve minimum-maksimum, Kolmogorov-Smirnov testi, Shapiro- Wilk testi, Fisher-Freeman-Halton testi, Pearson Ki-kare testi, t testi, Mann-Whitney Utesti, One-way ANOVA testi, Kruskal-Wallis testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the psychosocial adjustment and the factors affecting outpatients with tuberculosis treatment. The sample of the study consisted of 106 patients who were treated in tuberculosis outpatient clinics of a chest diseases hospital in Istanbul between February and May 2019. Data were collected with Descriptive Findings Form and Psychosocial Adjustment to Illness Scale-Self Report (PAIS-SR). In the analysis of data, standard deviation, mean, frequency, median, median and minimum-maximum, Kolmogorov-Smirnov test, Shapiro-Wilk test, Fisher-Freeman-Halton test, Pearson Chi-square test, t-test, Mann-Whitney U test, One-way ANOVA test and Kruskal-Wallis test were used.