Periton diyalizi yapılan hastalarda peritonit gelişimini belirleyen risk faktörlerinin belirlenmesi
Determination of the risk factors that adjust the development of peritonitis in the peritoneal dialysis patients.
  1. Tez No: 260416
  2. Yazar: AHMAD RASHİD FAEİZİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSHAK ÇETİN ÖZENER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nefroloji, Nephrology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
GİRİŞPeritonit, periton diyalizinin ciddi komplikasyonları arasında en sık görülenidir ve periton diyalizi hastalarında mortalite ve morbiditenin en önemli nedenleri arasındadır. Kateter kayıplarını ve periton diyalizinin sonlandırılmasını içeren teknik yetersizliğinin en sık nedenidir. Bu çalışmanın amacı periton diyalizi hastalarında peritonit ataklarının sıklığı, etken olan mikroorganizmaların sıklığı , peritonit ataklarının sıklığını ve klinik gidişatını etkileyen hastayla ilgili (yaş ve diyabetes mellitus varlığı), periton diyalizi yöntemiyle ilgili (aletli periton diyalizi veya devamlı ayaktan periton diyalizi) faktörlerin değerlendirilmesini belirlemeye yöneliktir.YÖNTEMBu çalışmaya 2000-2008 yılları arasında Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Periton Diyaliz Ünitesi'nde kronik periton diyalizi tedavisi alan 241 hasta alınmıştır. Hastalar, peritonit atağı geçirenler (n:120) ve peritonit atağı geçirmeyenler (n:121) olmak üzere 2 gruba ayrılmıştır. Hastalara ait veriler retrospektif olarak hasta dosyalarından elde edilmiştir. Bu çalışmada hastaların yaş, cinsiyet, diyalize girme süreleri eşlik eden komorbid hastalıklar (diyabetes mellitus, koroner arter hastalığı), periton diyaliz tipi (aletli periton diyalizi veya sürekli ayaktan periton diyalizi), peritonit tanısı sırasındaki klinik semptomlar (karın ağrısı, kusma,ateş, ishal ), laboratuar incelemeleri (periton sıvısı hücre sayımı, periton sıvısı mikrobiyolojik kültürü, periton sıvısı gram boyaması) kayıt edilmiştir. Peritonit tanısı peritoneal sıvıda WBC>100/mikrolitre (en az %50 si PMNL(parçalı) olması, APD hastalarında >50 adet PMNL (parçalı), gram boyamada mikroorganizma izlenmesi ve mikrobiyolojik kültürde patojen mikroorganizmanın izole edilmesi, karın ağrısı ve ateş bulgularının varlığı peritonit olarak değerlendirilmiştirBULGULARÇalışmaya kronik periton diyalizi tedavisi alan 241 hasta dahil edildi. Hastalar izleminde en az bir peritonit atağı geçirenler (Grup I, n: 120) ve peritonit atağı olmayan hastalar (Grup 2, n: 121) olmak üzere 2 gruba ayrıldı. Grup 1 ve 2 arasında cinsiyet dağlımı açısından fark yoktu .Grup 1'de hastaların % 43 ü, grup 2de %36`sı kadındı.(P=0.216).
Özet (Çeviri)
INTRODUCTIONPeritonitis is the most common complication of peritoneal dialysis and one of the most common causes of morbidity and mortality in peritoneal dialysis patients. It is the leading cause of catheter loss and technique failure including termination of the dialysis.The aim of this study is to determine the incidence of peritonitis in peritoneal dialysis patients, rate of the causative microorganisms, factors that are related to the patient (age and diabetes mellitus) or peritoneal dialysis modality (automated peritoneal dialysis or continuous ambulatory peritoneal dialysis) and effecting the rate of peritonitis episodes and their clinical outcomes.METHODThis study includes 241 patients on chronic peritoneal dialysis in the Peritoneal Dialysis Unit of Marmara University Faculty Of Medicine in years 2000-2008. Paitents are grouped as patients with peritonitis episodes (n=120) and patients without a peritonitis episode. (n=121) The data are collected retrospectively from the patient files.Age, gender, time passed in dialysis, existing comorbidities (diabetes mellitus, coronary artery disease, ) , peritoneal dialysis modality (automated peritoneal dialysis or continuous ambulatory peritoneal dialysis), clinical sympoms at the time of diagnosis of peritonitis (abdominal pain, fever, vomiting , diarrhea) , laboratory examinations (peritoneal effluent cell count, microbiological culture and gram staining of the peritoneal effluent ) were recorded. Diagnosis of peritonitis is based on the peritoneal effluent cell count WBC>100/microliter (at least 50% PMNL (segmented), cell count with >50 PMNL (segmented) in APD patients, presence of the microorganism in gram staining, isolation of the pathogen microorganism by microbiologic culture and also clinical signs and symptoms as abdominal pain and fever.RESULTS241 patients on chronic peritoneal dialysis are included. They are grouped as patients with at least an episode of peritonitis (group 1, n=120) and patients without a peritonitis episode (group 2, n=121) during the follow- up time. Gender distibution is similar in this two groups. 43% of the group 1 and 36% of the group 2 are female. (p=0,216) The mean age of the patients in group1 is (62±8,4 years) significantly higher than the mean age of the second group.