Esnek çalışma ortamında yönetim ve yönetici geliştirme
Management and the development of managers in a flexible work setting
  1. Tez No: 61665
  2. Yazar: AYDIN YILMAZER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YILMAZ ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 173
Özet
ÖZET Günümüzdeki yönetim anlayışı, tarihi süreç içerisinde değişmiştir. Klasik yönetim yaklaşımının öngördüğü belirli kural ve ilkeler ile yönetim anlayışı, zamanla ihtiyaçlara cevap veremez duruma gelmiş, dolayısıyla yeni yönetim tekniklerinin ortaya çıkmasına neden olmuştur. Diğer yandan yeni yönetim tekniklerinin uygulanmasında başarılı olan yöneticiler,“esnekliği”temel değişim prensibi olarak kabul etmişlerdir. Bu itibarla işletmelerde uygulanan esnek çalışma tür ve şekilleri, yönetim tarzlarının esnekliği ile mümkün olmaktadır. Yıllardır işletmelerde geçerli olan katılık, standartlık ve tek tip yönetim anlayışı, günümüzde işbirliği, hoşgörü, uyum ve benzeri yönetim anlayışına bırakmıştır. Esnek çalışma ortamında yönetim ve yöneticinin geliştirilmesi politikasını ileri süren çalışmamız bunu amaç edinmektedir. İşletmelerde değişik tür ve şekillerde uygulanan esneklik; işletmelerin değişen pazar koşullarına, ekonomideki dalgalanmalara ve hızla artan rekabete daha kolay uyum sağlamasını kolaylaştıran etkin bir sistem olarak görülmesi yanında, işçi-işveren ilişkilerini uyumlaştıran, işletmelerde ortaya çıkan problemleri en aza indirmeyi hedef alan bir kavram olarak da algılanmaktadır. Ayrıca esneklik; işveren açısından düşük maliyet, yüksek verim, yüksek kalite ve uluslararası rekabette üstünlük sağlayan, işçiler açısından ise; çalışma zamanı üzerinde tasarruf imkanı tanıyan ve yeni iş fırsatları oluşturan bir uygulamadır. Buna ilave olarak esneklik; yöneticinin diyalog, işbirliği ve süreklilik içinde yeni gelişmeleri anında yönetim mekanizması içinde uygulayabilme başarısını gösterebilmesidir. Diğer taraftan gelişmiş ülkelerde uygulama imkanı bulan esneklik ve esnek çalışma, ülkemizde hukuk sistemi engeliyle karşılaşmaktadır. Ülkemizde, iş hukuku sisteminin“esnek olmayan”, katı düzeni değişik ihtiyaçlara uyum sağlayacak bir çalışma ortamına geçilmesine, taraflar isteseler dahi imkan vermemesi, esneklik ve esnek çalışma uygulamalarım zorlaştırmaktadır. Yine işletmelerde istihdam edilen işçilerin eğitim düzeyi istenilenin altında olması ve sendikaların olumsuz tutumu da esnek çalışma sisteminin uygulanmasına engel teşkil etmektedir. Diğer yandan Türkiye'de gerekli eğitimi vererek, kalifiye insangücünün oluşturulmasına ihtiyaç duyulmaktadır. Bununla birlikte ekonomik, sosyal ve her türlü konjonktürel dalgalanmalara karşı işletmelerin rekabet edebilmesi için çalışma ortamında esneklik sisteminin uygulanmasına bir an önce geçilmesi gerekmektedir. X
Özet (Çeviri)
SUMMARY Today management style is changing. Because the rules and principles of classical management became insufficient to meet the needs of business, new management styles emerged. On the other hand, succesfull managers regarded flexibility as a key in application of new management techniques. Successful application of flexble work depends on the flexibility of management style. Now, Inflexible, standardized management styles were replaced by cooperative and cohesive management styles. In this work, we aimed to investigate management development and manager development. Flexible work has been regarded as a system to adapt economic conditions, fluctuations in economy and increasing competition easily. At the same time, it can be used as a management style to create a cohesive work environment by minimizing the conflict between employer and employee. Employers can attain low cost, high productivity and quality by applying flexible work; meanwhile employees can use their time efficiently and may find new work opportunities. In addition to the mentioned advantages, flexibl work can be used to facilitate dialogue, cooperation and continuity in the application of new management techniques. Flexibility and flexible work have been practised in developed countries, but in our country current law system is an obstacle to practice it successfull. Since our work law is not flexible enough for flexible work, even if both employer and employee want to practise it, it is difficult in this work law system. In addition to inflexible work law, there are some other disadvantages, like low education level of employees, negative attitudes of unions. By training and development quality of workforce should be increased. In order to decrease negative effect of social and economic fluctuations in ever changing compettition, application of flexible work in organizations is a necessity in our country. XI