Kurumsallaştırılan İslam'a bir alternatif: DİAYDER örneği
An alternative to İslamized institution: DIAYDER example
  1. Tez No: 616670
  2. Yazar: MAHMUT ÇİFTÇİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖZDE ORHAN KORKMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Bu çalışma Din Âlimleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (DİAYDER)'nin, Diyanet İşleri Başkanlığı (DİB)'na karşı ortaya koymuş olduğu Demokratik İslam Paradigması (DİP)'nın argümanlarını incelemektedir. Çalışmada DİP'nin temel tezleri DİAYDER meleleri ile yapılan görüşmeler ve DİAYDER'in süreli yayınları çerçevesinde ele alınmaktadır. Ayrıca DİB'ye karşı DİAYDER'in örgütlediği en büyük sivil itaatsizlik eylemi olan“Sivil Cumalar”da, kurumun taleplerini görünür kılan en etkin araç olduğundan bu tez kapsamında tartışılmaktadır. Bu çalışma; hem ulus devletin kuruluşundan itibaren İslam'ın kurumsallaşmasını ve din-devlet ilişkilerini sorunsallaştırma hem de resmi dini kurumların ulusal soruna karşı konumlanışlarını karşılaştırma imkânı vermektedir.
Özet (Çeviri)
This study scrutinizes the arguments of the Democratic Islam Paradigm put forward by the Religious Assistance and Solidarity Association (DIAYDER) against the Presidency of Religious Affairs (DIB). In the study, the main theses of the DIP are discussed within the framework of interviews with DIAYDER meles and periodicals of DIAYDER. Moreover,“civil Friday,”which is the biggest civil disobedience action organized by DIAYDER against DIB, is also examined within the content of this thesis because it was the most effective tool making institution's demands apparent. The study gives the opportunity not only to problematize the institutionalization of Islam and religion-state relations but also to compare the position of official religious institutions since the establishment of the nation state about the national issue.