Hidroelektrik potansiyelin Türkiye açısından önemi
Importance of hydroelectric potential in terms of Turkey
  1. Tez No: 616674
  2. Yazar: YASİN AKARÇEŞME
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMET AKOVA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Enerji, Geography, Energy
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu tezde, enerjinin insan hayatındaki önemi, elektrik enerjisi ve elektrik enerjisine hidroelektrik üretimin katkısı incelenmiştir. Tezin amacı, hidroelektrik potansiyelin değerlendirilmesi sonucunda elektrik üretiminde dışa bağımlılığın azaltılması ve hidroelektrik santrallerin fosil yakıtlara üstünlüklerini ortaya koymaktır. Kişi başına düşen elektrik tüketim değerlerinin sürekli olarak artış göstermesi enerjiye daha fazla ihtiyaç duyulmasının bir göstergesi olarak değerlendirilebilir. Fosil yakıtların çevreye karşı olumsuz etkilerinin yüksek oranlarda olması, ülkeleri alternatif enerji kaynaklarından yararlanmaya yönlendirmiştir. Alternatif enerji kaynakları içerisinde ülke elektrik üretimine en büyük katkıyı hidroelektrik santraller sağlamaktadır. Çalışma içerisinde, Türkiye hidroelektrik potansiyeli, akarsuların hidroelektrik potansiyel üzerindeki etkisi, Çoruh havzasının ve Deriner hidroelektrik santralinin Türkiye hidroelektrik üretimine katkısı ve dereler üzerinde kurulacak küçük hidroelektrik santrallerin elektrik üretimine katılmasının gerekliliğinden bahsedilmiştir. Ayrıca hidroelektrik santrallerin, çevreye karşı olumlu ve olumsuz etkileri ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the importance of energy in human life, electrical energy and electrical energy and the contribution of hydroelectric production is investigated. The aim of the thesis is to determine the hydroelectric potential in dependence on electricity generation and it shows that power plants' superiority. Permanent increase in electricity consumption per capita has led to the need for more energy. The high rates of negative impact of fossil fuels on the environment has led countries to the alternative energy sources. Among the alternative energy sources, hydroelectric power plants conrtibute to countries' electricity production most. In the study, hydroelectric potential of Turkey, the effect of rivers on hydroelectric potential, the contribution of the Coruh basin and Deriner hydropower plant in Turkey to the production of electricty, and the need for small hydroelectric power plants to be installed on the rivers in electricity generation has been mentioned. In addition, the positive and negative effects of hydroelectric power plants against the environment has been put forward.