Yün ipliklerinin kayısı çekirdeği kabuğu (Armeniaca vulgaris lam ) ile boyanmasından elde edilen renkler ve haslık değerleri
The obtained colors and fastnesses values as a result of dyeing of wool yarns with shell of apricot kernel (armeniaca vulgaris lam)
- Tez No: 616714
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜRREM SİNEM ŞANLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: El Sanatları, Güzel Sanatlar, Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Crafts, Fine Arts, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Kayısı çekirdeği kabuğu (Armeniaca vulgaris Lam ) yakacak olarak kullanılan bir üründür. Araştırmanın amacı; gıda, kozmetik ve ilaç sanayi gibi birçok alanda kullanılan kayısı meyvesinin bir atık durumundaki çekirdek kabuğundan boyar madde olarak yararlanmak, boyanan yün halı ipliklerinin ışık, sürtünme ve yıkama haslıklarını belirlemek ve elde edilen renklerin subjektif ve objektif olarak değerlendirilmelerini incelemektir. Kayısı çekirdeği kabuğunun iplik boyama işleminde kullanılması için boyama reçeteleri hazırlanmıştır. Boyama işleminde mordansız ve demir sülfat, potasyum dikromat, tannik asit, tartarik asit ve tuz mordanları kullanılarak birlikte mordanlama yöntemleriyle 48 boyama yapılmıştır. Boyanan yün halı ipliklerinin ışık, sürtünme ve yıkama haslıkları incelenerek elde edilen renkler objektif ve subjektif olarak değerlendirilmiştir. Kayısı çekirdeği kabuğu ile yapılan boyama işlemleri sonucunda objektif değerlendirmelerin dE değerlerinin 1,53 ile 16,78 arasında olduğu tespit edilmiştir. Yün iplikte ışık haslığı değerlerinin 3/4 ile 6 arasında, yıkama haslığı; akma ve solmada 1 ile 5 arasında ve sürtünme haslığı; kuru ve yaş sürtünme haslık değerlerinin 1/2 ile 5 arasında olduğu beli
Özet (Çeviri)
Shell of apricot kernel (Armeniaca vulgaris Lam) is a product used as fuel. The purpose of the study is to utilize waste shell of kernel of apricot fruit which used in many fields such as food, cosmetic, and pharmaceutical industries as a dyeing material, to determine the light, friction and washing fastness of dyed staple wool carpet yarns and to examine the objective and subjective evaluations of the obtained colors. Dyeing recipes were prepared for the use of shell of apricot kernel in yarn dyeing process. In the dyeing process, 48 dyeings were made without mordant and with mordant methods by using iron sulphate, potassium dichromate, tannic acid, tartaric acid and salt mordants. The light, friction and washing fastnesses of dyed staple wool carpet yarns were examined and the obtained colors were evaluated objectively and subjectively. It was founded that dE values of the objective evaluations are betwen 1.53 and 16.78 as a result of the dyeing process with shell of apricot kernel. These were obtained for the wool yarn that the light fastnesses values are between ¾ and 6; washing fastnesses values are between 1 and 5 for flowing and fading; friction fastnesses values are between ½ and 5 for dry and wet friction.