İvazlı miras sözleşmeleri
The contracts of succession with valuable consideration
  1. Tez No: 616715
  2. Yazar: NESLİHAN AKÇA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEMAL OĞUZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 249
Özet
İvazlı miras sözleşmesi, taraflardan birinin ölüme bağlı tasarrufta bulunmasına veya mirastan feragat etmesine karşılık diğer tarafın sağlararası edim yükümlülüğü altına girdiği bir miras hukuku sözleşmesidir. Diğer miras sözleşmelerinden farklı olarak ivazlı miras sözleşmeleri, bünyesinde sağlararası bir edim yükümlülüğü barındırmaktadır. Mevzuatta kapsamlı bir şekilde düzenlenmeyen ivazlı miras sözleşmelerinin bu özelliği onu hem borçlar hukuku hem de miras hukuku alanında hüküm doğuran bir sözleşme haline getirmektedir. İvazlı miras sözleşmelerinin hukuki niteliği, sağlararası edim yükümlülüğünü bünyesinde barındırması sebebiyle tartışmalıdır. Bu tartışmaların odağında ivazlı miras sözleşmelerinin çifte hukuki işlemden mi yoksa tek bir hukuki işlemden mi oluştuğu meselesi bulunmaktadır. İvazlı miras sözleşmelerinin hukuki niteliğine ilişkin olarak tarafların edimleri arasında hangi yolla bağlılık ilişkisi kurulacağı hususu da ayrı bir tartışma konusudur. Bu husustaki tartışmalar ise tarafların edimleri arasında synallagma yoluyla bir bağlılık ilişkisi kurulup kurulamayacağı noktasında yoğunlaşmaktadır. Bu çalışmada ivazlı miras sözleşmelerinin tartışmalı hukuki niteliği tespit edilmiş ve buna göre ivazlı miras sözleşmelerinin kurulması, hükümleri, sona ermesi, iptali ve hükümsüzlüğü konuları kapsamlı olarak ele alınmıştır. İnceleme esnasında Türk ve İsviçre medeni hukuk doktrinindeki görüşlere geniş ölçüde yer verilirken Alman medeni hukuk doktrinindeki görüşlere ise yeri geldikçe değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
The Contracts of Succession with Valuable Consideration are the inheritance law contracts, where one of the parties incurs a debt of inter vivos consideration, and the other party is in disposition mortis causa. When compared the other inheritance contracts, these contracts of succession with valuable consideration comprises of a debt of inter vivos consideration. This characteristic of contracts of succession with valuable consideration, which are not subjected to comprehensive regulations within the legislation, renders it to be a contract that is effective in both law of obligations and inheritance law. The legal characteristic of contracts of succession with valuable consideration is to be discussed based on the grounds that it comprises of a debt of inter vivos consideration. The focal point of these discussions is the matter whether the contracts of succession with valuable consideration comprise of double legal transaction or uniform legal transaction. The matter on how to constitute the adherence relation between the deeds of parties related to the legal characteristic of contracts of succession with valuable consideration is another question of debate. The discussions on this matter focus on the matter whether an adherence relation can be established via synallagma between the deeds of parties. In this study, the controversial legal characteristics of the contracts of succession with valuable consideration are detected, thus examining deeply the drawing up of the contracts of succession with valuable consideration, along with the provisions, termination, expiration and invalidity. Not only the notions from Turkish and Swedish civil law doctrine are included in the examination, those from German civil law doctrine are also mentioned where it is deemed required.