American civil aviation security and its challenges throughout history: The case of 9/11
Amerikan sivil havacılık güvenliği ve tarih boyunca karşılaşılan zorluklar: 9/11 olayları
  1. Tez No: 616721
  2. Yazar: ECE ADIGÜZEL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BAHAR GÜRSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Sivil Havacılık, Public Administration, Civil Aviation
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Latin ve Kuzey Amerika Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu tezde 11 Eylül 2001 tarihinde ABD'de gerçekleşen uluslarası terör saldırılarının Amerikan sivil havacılık güvenliği üzerindeki etkilerinin açıklanması amaçlanmakta ve bu tarihten sonra değişen güvenlik algısı ve söylem aracılığıyla oluşturulan güvenlikleştirme süreci analiz edilmektedir. Küreselleşmeyle beraber gerek terörün kaynağında gerekse de tehdit ve güvenlik algısında değişiklikler meydana gelmiştir. Tez; güvenlik ve emniyet arasındaki farka, teknolojinin gelişmesine, söylemin ve medyanın gücüne vurgu yapmakta ve ABD'de sivil havacılık güvenliğinin gelişim sürecini incelemektedir. 11 Eylül saldırılarından sonra yapılan yasal düzenlemelere ve havalimanı / uçuş güvenlik kurallarındaki değişimlere detaylı bir şekilde yer verilmektedir. Havacılık faaliyetleri başladığından bu yana ABD'nin yaşadığı zorlukların ve bunlar karşısında alınan önlemlerin, 11 Eylül saldırılarının yaşandığı anın, etkilerinin ve sonuçlarının araştırıldığı bu çalışma ABD'de günümüzde uygulanan sivil havacılık güvenlik uygulamalarının daha net anlaşılabilmesi açısından önem arz etmektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, it is aimed to explain the effects of 9/11 international terrorist attacks on American civil aviation security in the USA and to analyze the security perception and discourse created after this date. Along with globalization, both the source of terrorism and the threat and security perception have changed. This thesis emphasizes the difference between security and safety, development of technology, the power of discourse and the media, and examines the development process of civil aviation security in the United States. The legal arrangements and the changes in the airport / flight security rules made after the September 11 attacks are explained in detail. This study, which investigates the challenges and measures taken by the US since the aviation activities started and the impacts and consequences of the September 11 attacks, is important for a clear understanding of the current civil aviation security practices in the US.