Asymmetric effect of real exchange rate on the trade balances of Turkish manufacturing, mining and agriculture
Reel döviz kurunun Türkiye'deki imalat, madencilik ve tarım sektörlerinin dış ticaret dengesi üzerindeki asimetrik etkisi
- Tez No: 616724
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET YAZICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankaya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Finansal Ekonomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu araştırmanın amacı reel döviz kurunun Türk imalat, madencilik ve tarım sektörleri ve bu 3 sektörün toplam ticaret dengeleri üzerindeki etkisini bulmaktır. Çalışma, 2002-2018 dönemi (17 yıl x 4 dönem = her sektör için 68 çeyrek dönem veri) üç aylık verilerine dayalı olarak doğrusal ve doğrusal olmayan otoregresif dağıtılmış gecikme yöntemleri (ARDL ve NARDL yöntemleri) kullanarak reel döviz kurunun bu ticaret dengeleri üzerindeki kısa ve uzun vadeli etkilerini araştırmaktadır. Bulgulara göre, reel döviz kurunun lineer durumda herhangi bir ticaret dengesi üzerinde kısa vadeli bir etkisi bulunmamaktadır. Lineer olmayan durumda sadece imalat ve tarım için ticaret dengeleri üzerinde kısa vadeli anlamlı bir etkisi bulunmaktadır. Uzun vadeli etkiye gelince, lineer durumda sadece imalat ticaret dengesi ve üç sektörün toplam ticaret dengesi üzerinde anlamlı bir etkisi vardır. Lineer olmayan durumda, reel döviz kuru, dört ticaret dengesinin tamamında uzun vadeli anlamlı bir etkiye sahiptir. Bulgulara dayanarak, imalat ve tarım sektörlerinde j-eğrisi etkisi de gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The objective of this research is to find the effects of real exchange rate on the trade balances of Turkish manufacturing, mining and agriculture sectors, and the sum of these 3 sectors. The study investigates short-term and long-term effects of real exchange rate on these trade balances using linear and non-linear autoregressive distributed lag methods (ARDL and NARDL methods) based on quarterly data for 2002-2018 period (17 years x 4 periods= 68 quarterly basis data for each sector). According to findings, the real exchange rate has no short-run effect in any of trade balances in linear case. It has significant short-run effect only on trade balances for manufacturing and agriculture in non-linear case. As for long-run effect, in linear case it has significant effect only on manufacturing trade balance and overall trade balance. In non-linear case, the real exchange rate has significant long-run effect on all four trade balances. Based on the findings, in manufacturing and agriculture sectors, j-curve effect is also observed.