Bilimsel gelişmeler doğrultusunda moda tasarımın geleceği
The future of fashion design in accordance with scientific developments
- Tez No: 616723
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BAŞAK ÖZKENDİRCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Giyim Endüstrisi, Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Clothing Industry, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
İnsanoğlunun varoluşuyla birlikte bedenin dış etkenlerden korunması temel ihtiyacını karşılayan giysiler toplumsal yaşam içerisinde estetik bir ara yüze dönüşerek moda endüstrisini yaratmıştır. Deneme yanılma yöntemiyle ustadan çırağa aktarılan bilgilerle gelişen kumaş ve giyim üretimi endüstrileşmeyle birlikte büyük bir sanayiye dönüşmüştür. Bilim alanlarında gerçekleşen gelişmelerin moda tasarımı alanları üzerinde nasıl bir etki yarattığı sorunsalı üzerine odaklanan bu araştırma konuyu endüstri devrimleri üzerinden ele alan bir araştırmadır. Araştırmanın ilk amacı endüstri devrimleri kronojisiyle çeşitli bilim alanlarında gerçekleşen buluşların tekstil ve dolayısıyla moda endüstrisini nasıl etkilediğini örneklerle açıklayarak moda endüstrisinin bilimsel gelişmelerle ilişkisini ortaya koymaktır. Araştırmanın ikinci amacı ise moda ve bilim alanlarının etkileşimi doğrultusunda halen yapılmakta olan bilimsel araştırmaların gelecekte moda endüstrisini ve moda tasarım alanlarını nasıl şekillendireceğine dair öngörüler oluşturulmasıdır. İki bölümden oluşan araştırmanın birinci bölümde Birinci, İkinci ve Üçüncü Endüstri Devrimleri'nin ortaya çıkış nedenleri ve bilim, teknoloji alanlarında meydana gelen gelişmelerin moda üzerinde oluşan etkileri örneklerle açıklanmaktadır. Endüstri devrimleri kronolojisinde moda alanını doğrudan ya da dolaylı olarak etkileyen bilim insanlarına ve moda endüstrisini yönlendiren önemli isimlere de bu bölüm kapsamında yer verilmiştir. İkinci bölümde içinde bulunduğumuz Dördüncü Endüstri Devrimi'nin ortaya çıkış nedenleri açıklanmış, günümüzde yapılmakta olan moda endüstrisini etkileyeceği düşünülen bilimsel araştırmalardan örnekler verilmiştir. Bilimsel araştırmaların çıktılarını ürüne dönüştüren öncü firmalardan ve yeni nesil malzemeleri ve teknolojileri kullanarak moda tasarımında yeni bir dönemin öncüsü olan moda tasarımcıların çalışmalarından örneklere yer verilmiştir. Gelecekte moda endüstrisinin nasıl şekilleneceğine dair tasarımcıların görüşlerine yer verilmiş, geçmişten günümüze bilim ve moda alanlarının etkileşimleri dikkate alınarak geleceğe dair öngörüler geliştirilmiştir. Geçmişten günümüze bilimsel buluşların moda alanındaki etkilerini örneklerle ortaya koyan bir kaynak oluşturacağı düşünülen araştırmanın gerek moda ve tekstil endüstrisinin geleceğe hazırlanması, yatırımlarını beklenen alanlara yönlendirmesi gerekse moda ve tekstil tasarımcılarının kariyer planlarını yaparken yararlanmaları açısından faydalı olması temenni edilmektedir.
Özet (Çeviri)
Since the existence of man, the clothes, initially needed to protect the body from external factors, created the fashion industry as a result of trasforming itself into an interface within communal living. The development of clothe and garment production, by trial /error and master/apprentice system along with the progress in industrialization, now turned into a giant industry. This is almost the first survey which handles the subject over industrial revolutions focusing on the problematic of how the developments on science affected the fields of fashion design. The aim of this survey, firstly, to show the relation between fashion insdustry and scientific developments by introdcuing the examples that how various scientific developments, in chronological order, influenced on textile; consequnently, on fashion industry. Moreover, the second aim of this survey, is to generate forecasts how scientific reasearches with parallel to the interaction between fashion and scientific fields will form the fashion industry and design in the future. The survey comprises of two stages and the first stage exhibits the casues of the 1st, 2nd, 3rd. and 4th Industrial revolutions and the effects of developments in science and tehcnology on the fashion are being explained with related examples. In the chronology of Industrial revolutions, the names of the persons who affected the fields of fashion directly or indirectly and who gave new dimensions to the fashion industry were also included. In the second stage, the causes of the 4th Industrial revolution which we are witnessing now were explained and the examples of the sceintific researches which are thought to be effective on today's fashion industry. In addition, there are the examples of the pioneer companies that turn the recent outputs of their scientific researches into products and the leading designers who use both new genaration technology and materials and the futuristic ideas of designers on how to shape the fashion industry. Various prospective foresight were enhanced by considering the mutual effects of the fields of science and fashion from past to present. This survey is intended to be a source that does not puts forward the effects of the scientific inventions on the field of fashion with examples only but also to be useful source which may carry the fashion and textile industry to be well-prepared to the future by guiding the fashion and textile designers to the areas of possible investments and even giving the advantage of planning their career.