Ergenlerde yalnızlık, psikolojik sağlamlık, algılanan sosyal destek ve sosyal görünüş kaygısı
Loneliness, psychological resilience, social support and social appearance anxiety in adolescents
  1. Tez No: 616754
  2. Yazar: RASİME TUĞRAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELÇUK ASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nişantaşı Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu araştırmanın amacı ergenlerde yalnızlık, psikolojik sağlamlık, sosyal destek ve sosyal görünüş kaygısı ile arasındaki ilişkilerin incelenmesi ve sosyal destek psikolojik sağlamlığın, yalnızlık ile sosyal görünüş kaygısı arasında aracı rolü olup olmadığının incelenmesidir. Araştırmanın katılımcılarını liselerde okuyan 13-18 yaş arası 521 öğrenci oluşturmaktadır. Veriler İstanbul ilinde Zeytinburnu ilçesinde bulunan proje temelli Anadolu liselerinden toplanmıştır. Verilerin toplanmasında 'Kişisel Bilgi Formu', 'Sosyal Görünüş Kaygısı Ölçeği', 'Algılanan Çok Boyutlu Sosyal Destek Ölçeği', 'U.C.L.A. Yalnızlık Ölçeği ve Kısa Psikolojik Sağlamlık Ölçeği' kullanılmıştır. Araştırma verilerinin analizinde frekans, yüzde, ortalama, standart sapma, t-testi, korelasyon analizi, doğrulayıcı faktör analizi ve yol analizi teknikleri kullanılmıştır. Araştırma sonucunda yalnızlık, sosyal destek, psikolojik sağlamlık ve sosyal görünüş kaygısı arasındaki korelasyonlar .01 düzeyinde anlamlıdır. Değişkenlere ait yol modelinin iyilik değerleri X2=0,213, df=1, X2/df= 0,213, p=0,64'tür. RMSEA= 0,000, TLI=1,000, CFI=1,000 ve SRMR=0,004'tür. Bu sonuçlara göre model veri uyumu bütün değerler için iyidir. Yalnızlık psikolojik sağlamlığın, sosyal desteğin ve sosyal görünüş kaygısının anlamlı bir açıklayıcısıdır. Psikolojik sağlamlık sosyal görünüş kaygısının anlamlı açıklayıcısıdır. Fakat sosyal destek sosyal görünüş kaygısının anlamlı açıklayıcısı değildir. Psikolojik sağlamlığın, yalnızlık ve sosyal görünüş kaygısı arasında kısmi aracılık rolü vardır. Ayrıca cinsiyet değişkenine göre lise öğrencilerinin yalnızlık ve sosyal görünüş kaygısında kızların puan ortalamaları erkeklerinkinden yüksektir. Erkeklerin psikolojik sağlamlık düzeyi daha yüksek bulunmuştur. Sosyal destek için cinsiyetler açısından farklılaşma yoktur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the relationship between loneliness, psychological resilience, social support and social appearance anxiety in adolescents, and to investigate whether social support and psychological resilience have mediating roles between loneliness and social appearance anxiety. The participants of the study are consisted of 521 students aged between from various high schools 13 and 18. Data were collected from project based Anatolian high schools in Zeytinburnu, Istanbul.“Personal Information Form”,“Social Appearance Anxiety Scale”,“Multidimensional Perceived Social Support Scale”,“U.C.L.A. Loneliness Scale”and“Brief Psychological Resilience Scale”were used. Frequency, percentage, mean, standard deviation, t-test, correlation analysis, confirmatory factor analysis and path analysis techniques were used in the analysis of the research data. As a result of the research, the correlations between loneliness, social support, psychological resilience and social appearance anxiety were significant at .01 level. The fit indexes of the path model of the variables are X2 = 0.213, df = 1, X2 / df = 0.213, p = 0.64. Other fit indexes are RMSEA= 0,000, TLI=1,000, CFI=1,000 ve SRMR=0,004. According to these results, model-data fit is good for all values. Loneliness is a significant predictive variable of psychological resilience, social support and social appearance anxiety. Psychological resilience is a significant predictive variable of social apperance anxiety. But, social support is not a significant predictor of social apperance anxiety. Psychological resilience has a partial mediating role between loneliness and social appearance anxiety. Loneliness and social appearance anxiety levels of girls were found to be higher. The level of psychological resilience was higher in boys. There is no diffence about social support levels in terms of gender.