Nitelikli işgücü göçü ve kalkınma politikaları: Karşılaştırmalı bir analiz
Skilled labour migration and development policies: A comparative analysis
  1. Tez No: 616753
  2. Yazar: MEHMET DOĞAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BELMA TOKUROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Amme İdaresi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Göç Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
İşgücü göçü insanların daha iyi yaşam koşullarına ulaşma amacıyla göç etmesi nedeniyle insanlık tarihi ile yaşıt bir olgudur. Devletler ise teknolojinin gelişmesi ve uluslararası rekabetin artması nedeniyle işgücü göçünden kalkınma hedefleri doğrultusunda faydalanmaya başlamışlardır. Talep edilen göçmen işgücü ise zaman içinde nitelik açısından farklılık göstermiştir. Özellikle gelişmiş ülkeler rekabet ve üretim güçlerini artırmak amacıyla nitelikli işgücünü yurtdışından temin etmektedirler. Çalışma kapsamında nitelikli işgücü göçüne ilişkin genel çerçevenin anlatılmasının ardından; öncelikle nitelikli işgücü çekimi bakımından Amerika Birleşik Devletleri ve Birleşik Krallık ülkeleri politikaları incelenmiştir. Daha sonra Türkiye'nin tarihsel süreç içinde işgücü göçü tecrübeleri ve işgücü göçüne yaklaşımları anlatılmıştır. Son olarak da incelenen ülkeler ile Türkiye'nin politikaları karşılaştırılarak öneri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Labor migration is a phenomenon equal to the history of humanity because people migrate to reach better living conditions. States have begun to benefit from labor migration in line with development targets due to the development of technology and increasing international competition. On the other hand, the demanded migrant labor force has been differed by quality over time. Especially developed countries provide qualified labor from abroad in order to increase their competitiveness and production power. After explaining the general framework of qualified labor migration within the scope of the study, firstly, the policies of the United States of America and United Kingdom are examined in terms of qualified labor force. Later, Turkey's labor migration experiences and their approach to labor migration are described in the county's historical process. Finally, Turkey's policy recommendations are presented in comparison with the studied countries.