Effects of changing boundaries of municipalities on municipal service provision: Water and sewage services in Hatay
Belediyelerin sınırlarının değiştirilmesinin belediyelerin hizmet sunumu üzerine etkileri: Hatay'da su ve kanalizasyon hizmetleri
  1. Tez No: 616765
  2. Yazar: DUYGU CANAN BOZCUK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MELİH ERSOY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kentsel Politika Planlaması ve Yerel Yönetimler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kent ve Çevre Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 350
Özet
Bu tezin temel amacı, belediyelerin sınırlarının değiştirilmesinin hizmet sunumu üzerindeki etkilerini ortaya çıkarmaktır. Tezin araştırma sahası 6360 sayılı yasayla kurulan Hatay Büyükşehir Belediyesidir. Tez Hatay'da, yasayla birlikte büyükşehir belediyelerine devredilen su ve kanalizasyon hizmetlerini incelemektedir. Tezin araştırma soruları ölçek ve hizmet sunumu arasındaki ilişki ve alt soruları belediyelerin sınırlarının değiştirilmesinin Hatay'da su ve kanalizasyon hizmetleri üzerine olumlu ve olumsuz etkileri üzerindedir. Çalışmanın sonunda, 6360 sayılı yasanın hedeflerinin Hatay'da gerçekleşip gerçekleşmediği ve yasanın asıl amaç ve hedeflerinin neler olduğu ortaya koyulacaktır.
Özet (Çeviri)
The major aim of this dissertation is to determine the effects of changing municipal boundaries on municipal services. The research area is Hatay Metropolitan Municipality which was established by the Law No 6360. This dissertation focuses on water and sewage services of Hatay which was delegated to metropolitan municipality by the law. The research questions are about relation between scale and service provision and the sub-questions are about positive and negative effects of the boundary changes on water and wastewater services in Hatay. At the end, this dissertation finds out if the Law No 6360 has achieved its goals in Hatay and reveals real aims and objectives of the law.