Jordanian security: A securitization perspective
Ürdün güvenliği: Bir güvenlikleştirme bakışı
  1. Tez No: 616764
  2. Yazar: SEMA IŞIK HAMUTCU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TUBA ÜNLÜ BİLGİÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Kamu Yönetimi, Uluslararası İlişkiler, Economics, Public Administration, International Relations
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortadoğu Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ortadoğu Araştırmaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
Orta Doğu ve alt-bölgesi Levant, Arap devletlerinin ilk inşasından itibaren siyasi iktidarsızlık, savaş, göç ve ekonomik krizler ile yüzleşmektedir. Ürdün ise komşularının aksine daha barışçıl ve güvenli bir atmosfere sahiptir. Bu dikkat çekici özelliğine rağmen Ürdün, güvenlik çalışmaları literatüründe yeterli şekilde incelenmemektedir. Ürdün'ün güvenlikleştirme politikasının ana dinamikleri nelerdir? Bu tez, söz konusu soruya cevap aramak amacıyla Barry Buzan, Ole Waever ve Jaap De Wilde tarafından Kopenhag Okulu bünyesinde geliştirilen Güvenlikleştirme Teorisinden yararlanacaktır. Ayrıca bu tez, Kopenhag Okulunun askeri, siyasi ve ekonomik olmak üzere üç temel güvenlik sektörüne odaklanacak, tehditlerin değişen doğasına cevaben Ürdün'deki güvenlikleştirme dinamiklerini ortaya koyacaktır. Nitel durum çalışması kapsamında, güvenlik çalışmalarına dair kısa bir literatür ve teorik çerçeve bakışı verilecek ve daha sonra Ürdün'ün askeri, siyasi ve ekonomik sektörlerinin güvenlikleştirme dinamikleri analiz edilecektir. Çalışma, bu dinamikleri dış tehditler ve çeşitli iç güvenlik meseleleri olmak üzere ayıracak, Kral Hüseyin ve Kral II. Abdullah dönemlerinde karşılaşılan birbirinden farklı durumları çözümleyerek geniş kapsamlı güvenlik dinamiklerine değinecektir.
Özet (Çeviri)
The Middle East and its sub-region Levant have been ridden with political instabilities, wars, migrations and economic crises since the emergence of new Arab states. Jordan, on the other hand, has been able to enjoy a rather peaceful and secure environment in contrast to its neighbors. Despite this interesting quality, the case of Jordan has not been sufficiently investigated in the literature of security studies. What are the major securitization dynamics of Jordan? To address this question, this thesis will utilize Securitization Theory, which was developed within the framework of the Copenhagen School by Barry Buzan, Ole Waever and Jaap De Wilde. From this point of view, thesis will focus on three main security sectors which are military, political and economic and this study will demonstrate the dynamics of securitization in Jordan, in response to changing nature of threats. Within this qualitative case study, after providing brief review of literature and theoretical framework on security studies, Jordan's securitization dynamics of military, political, and economic sectors will be analyzed. Including regionalizing dynamics in regard of external threats and distinct types of internal security issues, thesis will touch upon far-reaching security dynamics by analyses of various cases from the time of King Hussein and King Abdullah II.