Üniversite öğrencilerinde tip 2 diyabet riski, davranışsal ve ailesel risk faktörleri ile tip 2 diyabet farkındalığı
TYPE 2 diabetic awareness in university students and type 2 diabetic risk, behavioral and family risk factors
- Tez No: 616805
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP GÜNEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu araştırma, Üniversite öğrencilerinde Tip 2 Diyabetes Mellitus riski, davranışsal ve ailesel risk faktörleri ile farkındalık düzeyleri arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi amacıyla 2183 öğrenciyle, analitik-kesitsel tipte yapılmıştır. Veriler, literatüre dayanarak hazırlanan, uzman görüşü ve ön uygulamayla son şekli verilen ''yapılandırılmış soru formu'',“Findrisk Ölçeği”ve“Tip 2 Diyabetes Mellitus Farkındalık Soru Formu”ile toplanmıştır.
Özet (Çeviri)
This analytical-cross-sectional study was conducted on 2183 students in order to evaluate the relationship between Type 2 Diabetes Mellitus risk, behavioral and familial risk factors and awareness levels in university students. Data were collected with ''structured questionnaire'' findrisc scale and Type 2 Diabetes Mellitus awareness questionnaire which was finalized with expert opinion and preliminary application based on literature. Approval was obtained from the institution and ethics committee.