Üniversite öğrencilerinin Tip 2 diyabet risk düzeyleri ile diyet antioksidan kapasiteleri ve antropometrik parametrelerinin değerlendirilmesi
Evaluation of university students' Type 2 diabetes risk levels, dietary antioxidant capacities and anthropometric parameters
- Tez No: 952556
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇİĞDEM YILDIRIM MAVİŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Diyabetin genç yaş grubunda görülmeye başlaması farklı yaşam tarzının oluştuğu üniversite popülasyonunda risk faktörlerinin belirlenerek riski azaltmaya yönelik yaşam tarzı müdahalelerinin oluşturulması ve bilincin artırılması için önem arz etmektedir. Bu çalışmanın amacı Üniversite öğrencilerinin Tip 2 diyabet risk düzeylerini belirlemek ve bu risk düzeyleri ile diyet antioksidan kapasiteleri ve antropometrik parametreleri arasındaki ilişkiyi değerlendirmektir. Çalışma, devlet yurdunda barınan 18-25 yaş aralığında olan 170 üniversite öğrencisi ile yürütülmüştür. Çalışmada yüz yüze görüşme tekniği kullanılmıştır. Katılımcılara, anket formu, antioksidan besin tüketim sıklığı, 3 günlük besin tüketim kaydı ve Tip 2 diyabet riskinin ve asemptomatik Tip 2 diyabet olasılığını tahmin etmek için pratik bir tarama aracı olarak kullanılan Tip 2 Diyabet Risk Değerlendirme Formu (FINDRISK) uygulanmıştır. Sonuçlar SPSS programı kullanılarak analiz edilmiştir. Katılımcıların yaş ortalaması 19,89±1,11 yıl, boy uzunluğu ortalaması 164,36±5,69 cm, vücut ağırlığı ortalaması 60,09±11,42 kg, BKİ (kg/m²) ortalaması 22,21±3,87 kg/m², bel çevresi ortalaması 72,71±9,03 cm, kalça çevresi ortalaması 98,44±9,82 cm, bel/kalça oranı ortalaması 0,74±0,60 cm'dir. Katılımcıların Tip 2 Diyabet Risk Değerlendirme Formu (FINDRISK) sonuçlarına göre; %71,8'inin düşük risk grubunda, %21,2'sinin hafif risk grubunda, %4,1'inin orta risk grubunda ve %2,9'unun yüksek risk grubunda olduğu saptanmıştır. Çalışma kapsamında Tip 2 diyabet açısından çok yüksek risk taşıyan birey bulunmadığı tespit edilmiştir. Katılımcıların FINDRISK puanları 0 ile 17 puan arasında değiştiği ve ortalama puanın 5,25±3,67 olduğu belirlenmiştir. Katılımcıların Tip 2 diyabet risk puanları ile; vücut ağırlığı, BKİ (kg/m²), bel çevresi (cm), kalça çevresi (cm) ve bel/kalça oranı arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunmuştur (p0,05). İnternet ve sosyal medyayla büyüyen genç nesil, sağlık bilinci, beslenme alışkanlıkları ve diğer risk faktörleri açısından ebeveynlerden farklılık gösterebilir. Sonuç olarak öğrenci popülasyonunda diyabet riskinin belirlenerek, diyabet ve diyabetten korunmak için antioksidan açısından zengin beslenme konusunda çeşitli eğitim programları düzenlenerek, toplumun bilinç düzeyinin artırılması hedeflenmelidir.
Özet (Çeviri)
The onset of diabetes in the younger age group is important for determining the risk factors in the university population, where a different lifestyle is formed, to create lifestyle interventions aimed at reducing the risk and raising awareness. The aim of this study is to Decipher the Type 2 diabetes risk levels of university students and to evaluate the relationship between these risk levels and dietary antioxidant capacities and anthropometric parameters. The study was conducted with 170 university students between the ages of 18 December and 25 years who were housed in a state dormitory. The face-to-face interview technique was used in the study. Participants were administered a questionnaire, the frequency of antioxidant nutrient consumption, a 3-day nutrient consumption record, and a Type 2 Diabetes Risk Assessment Form (FINDRISK), which is used as a practical screening tool to predict the risk of Type 2 diabetes and the likelihood of asymptomatic Type 2 diabetes. The results were analyzed using the SPSS program. The mean age of the participants was 19.89±1.11 years, mean height was 164.36±5.69 cm, mean body weight was 60.09±11.42 kg, mean BMI (kg/m2) was 22.21±3.87 kg/m2, mean waist circumference was 72.71±9.03 cm, mean hip circumference was 98.44±9.82 cm, mean waist/hip ratio was 0.74±0.60 cm. According to the results of the Type 2 Diabetes Risk Assessment Form (FINDRISK) of the participants; It was found that 71.8% were in the low-risk group, 21.2% were in the light-risk group, 4.1% were in the moderate-risk group and 2.9% were in the high-risk group. Within the scope of the study, it has been determined that there are no individuals who have a very high risk of type 2 diabetes. It was determined that the FINDRISK scores of the participants ranged between 0 and 17 points and the average score was 5.25±3.67.Dec. A statistically significant relationship was found between the participants' Type 2 diabetes risk scores and body weight Deciency, BMI (kg/m2), waist circumference (cm), hip circumference (cm) and waist/hip ratio (p0 Dec 05). The young generation growing up with the Internet and social media may differ from parents in terms of health awareness, eating habits and other risk factors. As a result, by determining the diabetes risk in the student population, various educational programs on antioxidant-rich nutrition should be organized to protect against diabetes and diabetes, and it should be aimed to increase the level of awareness of society.