Köpük metaller ve uygulama alanları
Foam metals and application areas
- Tez No: 616817
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AGAH AYGAHOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Alüminyum köpükler, yapısının çok büyük bir bölümü boşluklardan oluşan yapılardır. Boşluklu yapıda olması aynı hacimde daha hafif olmasını sağlar. Boşluklu yapısı darbe sönümlemesini arttırdığı, hafiflik sağladığı, titreşim sönümlediği, özelikle kapalı hücrelerde ses ve ısı yalıtımı sağladığı ve yanmazlık özelliği kazandırdığı için son zamanlarda yapılan özellikle uygulama araştırmalarına konu olmuştur. Bu çalışmada metal köpüklerin üretim yöntemleri ve kullanım alanları hakkında bilgi verilmiştir. Alüminyum köpüğün kamyonların üst yapılarında ve treylerlerde strafor köpük yerine kullanılması incelenmiştir. Bu sayede daha dayanıklı, yanmaz, ses yalıtımına sahip, daha seri imalat ve tamamı geri dönüştürülebilir karoserlerin üretilmesi hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
Aluminum foams are structures that consist of voids for a large part of their structure. It has a hollow structure that makes it lighter in the same volume. The hollow structure has been the subject of recent application researches since it increases impact damping, provides lightness, damps vibration, provides sound and heat insulation especially in closed cells and imparts non-flammability. In this study, we inform the reader about production methods and application areas of metal foams. The use of aluminum foam instead of styrofoam foam in truck haulages and trailers is analyzed. With that, it is aimed to produce more durable, fireproof, sound insulation, more mass production and full recyclability.