Antibiyotiklerin, kemik çimentosunun '0. gün' ve '42. gün' mekanik dayanımı üzerine etkileri(versanbond kemik çimentosu, teikoplanin, gentamisin, tobramisin ve vankomisin ile biyomekanik çalışma)
- Tez No: 616828
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN BOMBACI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Günümüzde çok yaygın olarak uygulanan artroplasti ameliyatlarında en sık karşılaşılan komplikasyonlardan biri olan enfeksiyonun profilaksisinde ve tedavisinde antibiyotikli kemik çimentosu ile hazırlanan materyaller lokal antimikrobial etki sağlamak amacı ile kullanılmaktadır. Çalışmamızda çimento markası ve karıştırma tekniği değişkenleri sabit tutularak, farklı tip ve farklı dozlarda antibiyotik karışımları kullanılmıştır. Çalışmamızda bu karışımların 4 nokta eğilme testine karşı 0. Ve 42. Gündeki dayanımlarının değerlendirilmesi ve 0 ve 42 günler arasında bu dayanımlardaki değişimin gözlemlenmesi amaçlanmıştır. Çalışmamızda dayanım testleri yapılırken İSO 5833 standartları göz önünde bulundurularak dikdörtgenler prizması şeklinde antibiyotikli kemik çimento blokları hazırlanmıştır. Bloklar 6 farklı grup olarak hazırlanmıştır. Gruplar sırası ile ; Versabond kemik çimentosu, Çimento+1600 mg Teikoplanin, Çimento+1,91g Gentamisin, Çimento+ 2,4g Tobramisin, Çimento+2 g Vankomisin ve Çimento+ 0,5g gentamisin-2 g vankomisin karışımı şeklinde oluşturuldu. Her gruptan 20' şer örnek hazırlandı. Gruplardan 10 ar örnek yine İSO 5833 standartlarında tarif edildiği şekilde“0. Günde”diğer 10 ar örnek de“42. Günde”4 nokta eğme testine maruz bırakıldı. Tüm gruplardan 42 gün bekletilen 10 ar örnek canlı koşulları taklit edebilmek için serum fizyolojik içinde 37 C° de bekletildi. Değerlendirmelerde“0. Gün”grubu“42. Gün”grubu olan örnekler kendi içlerinde ayrıca aynı antibiyotik içerikli gruplar 0. Gün ve 42. Gündeki değerleri ile kendi içlerinde eğilme dayanımı ve eğilme modülü değerleri göz önünde bulundurularak karşılaştırıldı ve sonuçlar değerlendirildi. Yapılan istatistik değerlendirmeler sonucunda antibiyotik salınımı göz önünde bulundurulduğunda Teikoplanin, Tobramisin ve Vankomisinin kemik çimentosundan etkin salınıma uğradıkları ancak antibiyotik dayanımının önemli olduğu durumlarda bu üç antibiyotiğin uygun seçimler olmadığı sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
Antibiotic impregnated bone cements are commonly used both in prophylaxis and treatment of infection in joint replacement surgeries. Different compositions, types and doses of antibiotics are used including te- icoplanin, gentamycin, tobramycin, and vancomycin. However their effect on strength of cement material is unknown. The aim of this study is to investigate the effects of antibiotics on bone cement material at day zero and day 42. Using Versabond® bone cement and Optivac ® vacuum mixing system to avoid bubbling, six groups of an- tibiotic impregnated bone cement blocks were prepared using ISO 5833 guidelines (Figure 1). Each group had 20 cement blocks containing teicoplanin 1,6g, gentamycin 1,91g, tobramycin 2,4g, vancomycin 2 g, gentamycin 0,5-vancomycin 2g mixture and control group with no antibiotic with a total number of 120 blocks were pre- pared. Ten blocks from each group were tested with 4 point bending device at day zero (Figure 2) and remaining 10 samples from each group were incubated in serum physiologic at 37 C to mimic body environment for 42 days. After 42 days remaining 10 samples from each group were tested with 4 point bending device and bending strength and bending modulus were evaluated. Bending modulus was significantly lower in cement+gentamycin (Genta+C) group when compared to other groups at day zero (p< 0.01). However bending strength was significantly higher in control group when com- pared to other groups and in Genta+C group it was significantly lower than all groups at day zero. At day 42 bending modulus was significantly higher in control group when compared with other groups. Also bending strength was significantly higher in control group than other groups. Bending strength at day 42 was significantly higher in gentamycin-vancomycin (GVC) group than all other antibiotic groups. Control group showed no sig- nificant difference in day 0 and day 42 strength and modulus. However all antibiotic groups showed significant decrease in strength and modulus at day 0 and 42 with least difference in GVC Group. The present study revealed that all antibiotics weakened mechanical strength bone cement at day zero. Among these gentamycin mixture being weakest. After 6 weeks of application all antibiotics weakened the ce- ment mixture gentamycin and vancomycin mixture being strongest. Using gentamycin and vancomycin mixture with bone cement may show superior biomechanical properties however more studies are needed show ideal antibiotic mixture for optimal cement strength.